Mercedes-Benz Actros

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mercedes-Benz Actros
Mercedes Benz Actros MP IV (1).jpg
Genel Bakış
Üretici Mercedes-Benz
Üretim 1995–günümüz
Montaj Wörth am Rhein, Almanya
Gövde ve Şasi
Sınıf Ağır Kamyon
Gövde tipi

Motor Üzeri Kabin

 • LH Megaspace
 • L Sürücü Kabini
 • M Sürücü Kabini
 • S Sürücü Kabini
Benzerleri Mercedes-Benz Axor
Mercedes-Benz Atego
Teknik Özellikler
Motor Telligent BlueTec V6-V8 320-551PS
Şanzıman Senkromeçli Mercedes Telligent Powershift 2

Mercedes-Benz Actros, Alman Mercedes-Benz tarafından tasarlanan, geliştirilen ve pazarlanan bir ağır kamyondur. İlk olarak 1995 yılında Mercedes-Benz MP1 tanıtılmıştır. Günümüzde 4.Nesil MP4 modeli ile üretilmekte ve satılmaktadır. Genellikle uzun mesafe nakliyelerde, ağır görev araçlarının dağıtım ve nakliyesinde ve yapı malzemelerinin nakliyesinde kullanılmaktadır. 18 tondan başlayan yükleri taşımak için V6 ve V8 turboşarjlı dizel motorlarla, 12 veya 16 vitesli manuel ya da Mercedes Powershift şanzıman ile kombine edilmiştir.[1]

Tasarım[değiştir | kaynağı değiştir]

Actros, 1995 yılından beri üretilmektedir. Bu süre esnasında ilk üç nesil makyajlama operasyonu, dördüncü nesil baştan aşağı yenilenme geçirmiştir. Buna karşın MP1'in çizgileri korunmaktadır. Actros 4 farklı kabin türü ile üretilmektedir.

Kabinler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • S Sürücü Kabini: Çimento kamyonları gibi günlük çalışma ve inşaat araçları için tasarlanmıştır. Çalışmalar arazide yapıldığından dolayı Off-Road prensibiyle tasarlanmıştır, belirgin ölçüde altı yüksektir ve metal tapmonlara sahiptir.
 • M Sürücü Kabini: Ağır yüklü dağıtım ve inşaat işleri için tasarlanmıştır ancak S kabin gibi Off-Road düzenine sahip değildir.
 • L Sürücü Kabini: Uzun mesafeli taşımacılık ve daha geniş bir mekana ihtiyaç duyulan kullanımlar içindir. Otomobil taşıyıcılar için ayriyetten üretilmektedir.
 • LH Megaspace Sürücü Kabini: Uluslararası uzun mesafeli taşımacılıklar için tasarlanmıştır.[2]

Kabin Donanımları[değiştir | kaynağı değiştir]

Telligent seviye ayarlı kullanım paneli, araca dorsenin takılması esnasında şoförün uzaktan kumanda ile takma işlemini kumanda edebilmesini sağlar. Megaspace kabinli modellerde eşya gözü çok daha fazladır. Süspansiyonlu koltuklar, kademesiz çok fonksiyonlu direksiyon simidi (10 ila 42 derece arasında), isteğe bağlı olarak normal, yeşil veya mavi gece lambaları, hem içeriden hem de dışarıdan erişilebilen eşya gözü, güneş perdeleri ve sürüş yardımcısı gibi donanımların birçoğu kabinlerin içerisinde mevcuttur.[3]

Teknik Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Actros'lar, Türkiye'de 320 ila 551 PS arasında değişen 7 farklı motor seçeneğiyle, 12 ve 16 manuel vites ila Mercedes Powershift şanzıman ile 3 farklı şanzıman seçeneğiyle satılmaktadır. Türevlerine göre şasi türü, aks mesafeleri ve teker çekişleri değişkenlik gösterir. Tonaja bağlı olarak 7mm, 8 mm, 9,5 mm ve inşaat sahası araçlar için takviyeler ile birlikte 9,5 mm olmak üzere 4 farklı taşıyıcı kalınlığı mevcuttur. Yükleme hacminin önceliğine göre alçak veya yüksek şasili Actros'lar tercih edilmektedir.

2 veya 4 körüklü olmak üzere iki farklı havalı süspansiyon türüne; çelik/çelik, çelik/hava veya hava/hava olmak üzere üç farklı süspansiyon seçeneğine sahiptir. Stabilizör (Viraj Denge Çubuğu) viraj dönülürken oluşan savrulmaları önler. ABS, ASR ve Telligent fren sistemi bütün Actros'larda standarttır.[4]

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Motor, Şanzıman ve Aks". Mercedes-Benz Resmi Web Sitesi. Mercedes-Benz. 12 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Aralık 2014. 
 2. ^ "Kabinler". Mercedes-Benz Resmi Web Sitesi. Mercedes-Benz. 12 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Aralık 2014. 
 3. ^ "Kabin donanımları". Mercedes-Benz Türkiye Resmi Web Sitesi. Mercedes-Benz. 6 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Aralık 2014. 
 4. ^ "Şasi, Süspansiyon ve Fren". Mercedes-Benz Türkiye Resmi Web Sitesi. Mercedes-Benz Türkiye. 12 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Aralık 2014. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]