Mequinenza Müzeleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mequinenza Müzeleri

Mequinenza Müzeleri, Mequinenza'da (Aragon, İspanya) bulunan üç müze alanıdır .

Maden Müzesi, Mequinenza Tarihi Müzesi ve Tarih Öncesi Geçmiş Müzesi'nden oluşur. Amaçları, kentin ve özellikle Ribarroja rezervuarının inşasından sonra Ebro nehri altında kaybolan Eski Şehir Mequinenza'nın madenciliği ve tarihi mirasını yaymaktır. Konumu, 1927'de inşa edilen María Quintana Okul Grubundadır.

Mimari[değiştir | kaynağı değiştir]

Mequinenza Tarihi Müzesi'ne ev sahipliği yapan bina, iki yan ilerlemeyle ön cephede uzanan ve bir diğeri daha belirgin merkezi olan uzun bir merkezi gövdeye sahip E şeklinde bir plana sahip. Başlangıçta, zemin kattaki erkek okul bölgesi ve birinci kattaki kız çocukları ayıran yanlarda iki girişi vardı. Arkasına okul kafeteryası ve anaokulunun bulunduğu küçük bir bina daha inşa edildi.

Bina, Arap çinilerinden tonozlu çatısı ve Aragon Rönesans sarayları tarzında vurgulanan ahşap saçakları ile kare şeklinde taştan yapılmıştır. Üst katta alçaltılmış bir kemerle örtülü birkaç tanesi dışında pencereleri düzdür. Dış görünümü nedeniyle 20. yüzyılın ilk üçte birlik kısmının bölgeselci mimari akımlarıyla temas kurar.

Tanıma[değiştir | kaynağı değiştir]

Mequinenza Müzeleri, 2017'den beri İber Geomining Spaces Ağı'nın, Espais Escrits edebi mekânları birliğinin ve 2020'den beri UNESCO Dünya Su Müzeleri Ağı'nın bir parçası.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]