İçeriğe atla

Mennonitler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Meksika'da Mennonitler

Mennonitler; Meksika, Paraguay ve Bolivya'ya gibi ülkelerde yaşayan sıra dışı yaşam tarzlarıyla ünlü bir topluluk. Mennonitler birkaç yüzyıl geride yaşıyor gibiler, özetle onların hayatlarına tanık olduğunuzda 1800’lü yıllara ışınlanabilirsiniz. Birçok şeyi reddediyorlar ve gizemli bir hayat sürüyorlar.

Mennonitler veya Menistler, hayatta kalan en eski "Anabaptist" kilisesidir. 20. yüzyılın başlarına kadar Mennonitler esasen iki gruptan oluşuyordu: Hollanda-Kuzey Almanya kökenli Mennonitler ve İsviçre-Güney Almanya kökenli Mennonitler.

Mennonitler, Friesland'daki Witmarsum'dan rahip Menno Simons'un adını 1540 civarında aldı. Anabaptizme geçen bir Katolik rahipti. İsviçreli Mennonitler başlangıçta "İsviçreli Kardeşler" (Schweizer Brüder) olarak adlandırılıyordu, ancak daha sonra Mennonitler adını aldılar.

Çağdaş Mennonitler ile ilgili olarak, doğrudan orijinal (Orta) Avrupa Mennonitlerinden gelen daha muhafazakar sözde 'etnik Mennonitler' ile öte yandan yeni, dönüştürülmüş Mennonitler arasında giderek artan bir ayrım yapılıyor. 20. yüzyılın başlarından itibaren tüm dünyada kurulmuş ve farklı etnik kökenlerden oluşmaktadır. Oldukça ılımlı ve ilerici olan ikinci grup, özellikle gelişmekte olan ülkelerde yükselişte. Her iki grup da dil, kültür ve topluluk açısından farklılık gösterir, ancak barışçıl yaşam tarzlarını paylaşır.

Dünya çapında en iyi bilinen Mennonit tarikatı Amiş'tir.