Melisa (bitki)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Melissa
Melissa officinalis01.jpg
Melissa officinalis
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Plantae
Şube: Angiosperms
Sınıf: Eudicots
Takım: Asterids
Alt takım: Lamiales
Familya: Lamiaceae
Cins: '''''Melissa'''''
Sinonimler
  • Mutelia Gren. ex Mutel[1]

Oğul otu ya da Melissa (Melissa), nane (Lamiaceae)'nin familyasındaki bir bitki cinsi'dir. Dört ya da daha fazla tür Akdeniz bölgesi'nden batı Malezya'ya dağılmıştır.[2][3] Bu cinsin en bilinen türü limon balsamı (Melissa officinalis)'dir.[4]

Asya ve Avrupa kökenli olmasına karşın Dünya'nın birçok yerinde yetişmektedir. Bitkinin adı "bal" anlamına gelen Yunanca mélissa sözcüğüne dayanmaktadır. "Balsam" terimi, bal arısı (Melitta) için Yunanca kelimeden türetilmiştir. Arılar bitkinin cazibesine kapıldıklarından, limon balsamı arı kovanlarının önüne dikilir. Arı kovanlarının kendileri de antiseptik etkisinden dolayı hastalıkların yayılmasını önlemesi gereken özsuyla ovulur.

Özellikle Akdeniz bölgesinde sakinleştirici ve mikrop öldürücü özellikleri olduğuna inanıldığından çayı yapılarak içilir.

Süs bitkisi olarak yetiştirilen ve diğer adı kolonya bitkisi olan Cestrum nocturnum adlı zehirli melisa çalısıyla karıştırılmamalıdır.

Açıklama[değiştir | kaynağı değiştir]

Limon balsamı çizimi (Melissa officinalis)

Bitkisel özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Melisa türleri çok yıllık, otsu bitki'lerdir.[3] Zıt düzenlenmiş yeşil yaprak'ları, yaprak sapı ve yaprak bıçağına bölünmüştür. Basit yaprak bıçakları genellikle tırtıklı bir yaprak kısmı ile yumurta şeklindedir.[3] Bitkinin yeşil kısımları dokunulduğunda limon gibi kokarlar.

Üretken özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Her durumda, aksiller kıvrımlarda gruplandırılmış küçük çiçekler açar. Destek levhaları yaprağa benzer ancak daha küçüktür. Kapak yaprakları küçücüktür.[3] Hermafrodit çiçekleri zigomorf ve çift çiçek zarfı ile beş katlıdır. Beş çanak yaprak boru biçiminden çan biçimine birlikte büyürler. Kadeh, bir çiçeğin açılmasından solmasına kadar geçen süreden (antez') sonra asılır. Az ya da çok tüylü çanak yaprak 13 sinire sahiptir ve iki dudaklı, düz, kısa üç dişli üst dudak ve iki dişli alt dudaklıdır.[3] Beyaz, sarımsı-beyazdan sarıya, kırmızımsı [3] veya soluk pembe çiçek taçları iki dudaklıdır. Taç yaprak tüpü yukarıya doğru kıvrılır ve ortanın yukarısına doğru genişler. Boğazda saç püskülü yoktur. Üst dudak dik veya arkaya kemerli, düz ila hafif kemerli ve kenarlıdır. Alt dudak üç lobludur. Ercik'ler ve boyuncuk taç yaprak tüpünden daha uzundur, bu nedenle görünür. Birlikte eğilen iki uzun ve iki kısa olmak üzere dört verimli ercik vardır. Kalem dalları yaklaşık olarak aynı uzunluktadır ve geriye doğru bükülmüştür.[3] Pürüzsüz Klausen yumurta şeklindedir.[3]

Sistematik ve dağıtım[değiştir | kaynağı değiştir]

"Melissa" cinsi Carl von Linné tarafından düzenlenmiştir.[2] Melissa cinsinde Avrasya ve Kuzey Afrika'da yaygın olan sadece dört tür [2] vardır:

Tıbbi bitki olarak kullanımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana makaleye limon balsamı (Melissa officinalis) bakınız.

Literatür[değiştir | kaynağı değiştir]

Web Bağlantıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; emmaswan isimli refler için metin sağlanmadı (Bkz: Kaynak gösterme)
  2. ^ a b c d e f g Govaerts, R. et al. Melissa. Melisa (bitki) in World Checklist of Selected Plant Families. The Board of Trustees of the Royal Botanic Gardens, Kew. İnternette yayınlandı. Erişim: Melissa {{{2}}} {{{3}}}.
  3. ^ a b c d e f g h Şablon:Literatur
  4. ^ "Tureng: Oğulotu". 13 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Nisan 2016.