Tespih ağacı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Melia azedarach sayfasından yönlendirildi)
Tespih ağacı
Chinaberry1216.JPG
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Plantae
Bölüm: Magnoliophyta
(Kapalı tohumlular)
Sınıf: Magnoliopsida
(İki çenekliler)
Takım: Sapindales
Familya: Meliaceae (Tespih ağacıgiller)
Cins: Melia
Tür: M. azedarach
İkili adlandırma
Melia azedarach
L.
Melia azedarach

Tespih ağacı (Melia azedarach), tespih ağacıgillerden (Meliaceae) Hindistan'da ve Avrupa'nın sıcak bölgelerinde yetişen bir ağaç türü. Meyvesi zehirli ve kabukları ateş düşürücüdür.

Melia azedarach çok yıllık bir ağaçtır. Geçirgen ve nemli ya da kuru toprağı, güneşli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder. Donlara ve kuraklığa dayanıklıdır.

Açık orman ve yol kenarında görülür. Kumlu, killi ve tınlı topraklara uyumludur. Chinaberry tree, Pride of India, Bead tree, Cape lilac, Syringa berrytree, Persian lilac, Indian lilac; Tespih ağacı, Hint leylağı, Şeytan zeytini diye isimlendirilebilir.

Azaddıraht Farsça bir kelimedir be yaşlı ağaç anlamına gelir. Ehlile (helile) ağacı, tâhak ve kettâr ağacı da denilir. Ulu bir ağaçtır. Yapraklarının suyu bitleri öldürür, saçları uzatır. Beyindeki tıkanıkları açar. Meyvesi solunum organlarına zararlı olup ölümcüldür. Meyvesi mideye de zararlıdır. Tomurcuklarının suyu balla birlikte alınırsa zehirlere karşı etkilidir.

Kimyasal ilaçlamadan kaçınmak isteyen, doğal yollarla haşerat mücadelesi yapan yetiştiricilerin tohumlarıyla ilaç yaptıkları bir ağaçtır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

http://www.agaclar.net/forum/agaclar-hakkinda-genel-konusmalar/43631.htm

http://www.agaclar.net/forum/organik-tarim/24096-2.htm

https://en.wikipedia.org/wiki/Melia_azedarach