Melda Gür

Vikipedi, özgür ansiklopedi
12.54, 1 Kasım 2016 tarihinde Esc2003 (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17772963 numaralı sürüm (Taşındı: Kategori:Ankara doğumlu oyuncular -> Kategori:Ankara doğumlu kadın oyuncular (Katalitik))

Melda Gür (d. 1971, Ankara) Türk oyuncu ve pop müzik şarkıcısı.

Babası, Devlet Tiyatroları Ankara Devlet Opera ve Balesi oyuncularından Feyzi Gür'ün etkisi ile, meslek olarak oyunculuğu seçti. Kadıköy Devlet Konservatuarı'nda Yarı Zamanlı Şan eğitimi sürerken, bir yandan da Sait Sökmen ile dört yıl boyunca jazz, step, modern ve latin dans derslerine devam etti.

Profesyonel oyunculuk hayatına, İstanbul Devlet Tiyatroları bünyesinde sahnelenen Dün Gece Yolda Giderken Çok Komik Bir Şey Oldu adlı müzikal ile başlayan Gür, 2003 Selim Naşit En Başarılı Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü ile onurlandırıldığı meslek yaşamı boyunca 50'ye yakın tiyatro oyunu, televizyon dizisi ve sinema filminde rol aldı; 10'a yakın televizyon programının sunuculuğunu üstlendi.

2009 sezonunda sahnelenmeye başlanan Avenue Q adlı müzikalde Lucy The Slut rolüyle sahne alan sanatçı, Volkan Severcan Tiyatrosu Haldun Dormen Sahnesi bünyesinde gerçekleştirilen workshoplarda Temel Sahne Egzersizleri konusunda eğitmen olarak görev yapmaktadır.

1990'lı yıllarda Yonca Evcimik'in desteği ile kurulan Çıtır Kızlar adlı müzik grubunun üyelerinden biri olarak müzik dünyasında yer aldı.


Rol aldığı oyunlar

Rol aldığı diziler

Dış bağlantılar