Mehmet Yankı Yönel

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Mehmet Yankı Yönel
Doğum adı Mehmet Yankı Yönel
Doğum 15 Haziran 1976 (1976-06-15) (39 yaşında)
İstanbul, Türkiye
Uyruk Türk
Meslek(ler) Radyo-TV Sunucusu & DJ
Etkin yıllar 1993–günümüz
Resmî sitesi www.mehmetyanki.com
Metro FM'deki bir radyo programı sırasında Mehmet Yankı Yönel

Mehmet Yankı Yönel, 15 Haziran 1976; İstanbul, Türk Radyo ve Televizyon Sunucusu, Seslendirme Sanatçısı, Ulusal Reklam, Jingle ve Sweeper Sesi. 1993 yılından bu yana ulusal yabancı müzik ve Türkçe yayın yapan radyolarda program yapan Mehmet Yankı, Karnaval Medya gruba ait olan ve Türkiye'nin ilk sosyal radyosu sloganı ile büyük ses getiren Jelli Radyolarına sesi ile hayat vermiştir. Halen kendine ait prodüksiyon firması My Prodüksiyon ile seslendirme çalışmalarına devam etmektedir.

İlk Yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

1976 yılı Haziran ayında İstanbul'da doğdu, ilk orta ve lise eğitimini takiben Mehmet Yankı Yönel, 2000 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Seramik Bölümünden mezun oldu, ardından San Francisco Golden Gate üniversitesinde Radyo TV üzerine MBA eğitimi aldı. Number One FM ve yine Number One Grup bünyesinde yer alan Energy FM ile radyoculuk kariyerine başladı.

Radyo Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Number One FM ile radyo kariyerine Türkiye'de radyoculuğun yeni yeni oluştuğu dönemde 1993 yılında kariyerine başladı. Türkiye'nin en başarılı erkek sesleri arasında kendine yer buldu ve birçok ödülün sahibi oldu. Number One FM'in Türkiye'de ilk sloganı ile çaldığı hit şarkılar ve pop müzik ile tüm Türkiye'de gündeme oturduğu dönemlerle aynı zamanda bu grup bünyesinde yer alan ve 70'lerden günümüze unutulmayan klasikleri çalan Energy FM'de sabah programları hazırlayarak dönemin en çok dinlenen programlarına imza attı. Number One FM sonrasında kariyerine Radio Cool, Radyo 2019, Hot Station, Metro FM ve Süper FM gibi radyolarda devam etti. 2001-2002 yılları arasında sabah show'ları yaptığı ve o dönem Cem Uzan yönetiminde bulunan Metro FM'e Bu kez Karnaval Medya Grup yönetimi ile 2009 yılında geri döndü, Mehmet Yankı Yönel, Metro FM'de haftaiçi hergün 17.00-20.00 saatleri arasında drive time ismi ile yayınlar yaptı, yine hafta içi hergün Süper FM'de 20.00-24.00 saatleri arasında dinleyici etkileşimli programlar yaptı.

Tv Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

1995 yılında Senkron TV bünyesinde Film, dizi ve çizgi animasyon dublaj çalışmaları yaptı. Dublaj çalışmalarına devam ettiği süreç içerisinde ulusal medya kanalları için magazin, müzik eğlence ve haber programlarına perfore diye tabir edilen görüntü seslendirme çalışmalarında bulundu. 2005 yılında Türkiye'nin Teknoloji Televizyonu sloganı ile yayın hayatına başlayan Teknoloji TV kurucu kadrosunda yer aldı, Almanya'da o dönemde oldukça popüler olan Giga.de konseptini Türkiye'ye adapte etmeye çalışan Teknoloji TV'de hafta içi her gece 20.00-23.00 saatleri arasında Spesiyal ismi ile canlı yayın programları yaptı. O dönemde tüm dünyada oldukça büyük üne sahip olan World Of Warcraft oyunu içerisinden canlı raid savaşları ve telefon bağlantıları programın en sevilen bölümlerinden biriydi. Yönel, Teknoloji TV'de yer alan programları ile birlikte eş zamanlı olarak ulusal reklam seslendirme çalışmalarına devam etti.

Hobileri[değiştir | kaynağı değiştir]

DVD film koleksiyonu ile unutulmayan yada arşivlenmeye değer filmleri toplamak akla gelen ilk hobilerinden biridir. Her türlü müziği dinlemeyi sevdiği bilinen Mehmet Yankı, uzun yolda araç kullanıp müzik dinlemekten hoşlanır. Aynı zamanda uzun süredir yakından takip ettiği MMORPG oyun dünyasında saatlerce oyun oynayarak stres atmayı sever. Son dönemde oldukça popüler olan ve 2015 yılının en iyi cep telefonu uygulaması dalında ödül sahibi, bir Twitter markası Periscope ile eğlenceli canlı yayınlar yaptığı da sosyal medya takipçileri tarafından bilinmektedir.

Mesleki Kariyer[değiştir | kaynağı değiştir]

  • 1993 yılından bu yana ulusal yabancı müzik ve Türkçe yayın yapan radyolarda programlar yapıyor.
  • 1993-1995 yılları arasında Number One FM ve Energy FM'de yayınlar yaptı, ardından Günaydın FM'e transfer oldu.
  • 1995-1997 yılları arasında Günaydın FM'de sabah show'u ve müzik direktörü görevlerinde yer aldı.
  • 1997-1999 yılları arasında Ceylan Çaplı'nın sahibi olduğu Radio 2019'a transfer oldu ve uyandırma servisi adı ile yayınlar yaptı.
  • 1999-2001 yılları arasında Hot Station ve Radio Cool'da sabah yayınları yaptı iki radyonununda kurumsal sesi ve voiceover'ı oldu.
  • 2001-2002 yılları arasında Türkiye'nin en çok dinlenilen yabancı müzik radyosu Metro FM'e transfer oldu ve sabah showları yaptı, aynı zamanda Kral TV ve grup radyoları voiceover görevlerinde bulundu.
  • 2002-2005 yılları arasında İstanbul FM'in yabancı müzik yayını yapan kardeş radyosu My Radio genel yayın yönetmenliği görevi ile birlikte, radyonun müzik direktörlüğü görevlerini üstlendi.
  • 2005-2009 Show Medya Grup bünyesinde bulunan Radyo 5'de 07.00-10.00 saatleri arasında eğlenceli yayın konsepti ile Türkiye'yi uyandırdı. Buna ek olarak, medya grubu bünyesinde bulunan diğer yayın organları, Show TV, Cine 5, Show Radyo ve Radyo Viva'da voiceover olarak görev yaptı.
  • 2009-2014 yılları arasında Türkiye'de bir çok ilk imza atan Karnaval Medya Grup'a transfer oldu. Bu grup çatısı altında bulunan Metro FM, Süper FM ve "Türkiye'nin ilk sosyal radyosu" sloganı yayın hayatına merhaba diyen Jelli Radyolar ile Türkiye'nin ilk %100 dinleyici etkileşimli radyosunda Jelli Show isimli programı hazırlayıp sundu. Bu radyo ile Android ve iOS cihazlar, PC ve Akıllı Televizyonlar ile dinleyicilerin yayını gerçek zamanlı kontrol edebilmeleri mümkündü, aynı zamanda bu yayın Metro FM ile eş zamanlı olarak karasal yayındaki dinleyicileri de aktarıldı.

1999 yılından bu yana My Prodüksiyon ve Power Medya isimli şirketlerin kurucu ortağı ve seslendirme sanatçısı olarak görev yapmaktadır.

Dış Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]