Mehmet Necdet Kanmaz

Vikipedi, özgür ansiklopedi
YBot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 12.49, 8 Aralık 2016 tarihli sürüm (Silinmiş şablona verilen bağlantı kaldırıldı)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Cici Necdet
Türkiye Birincilik Belgesi

Mehmet Necdet Kanmaz (d. 5 Mayıs 1918; Fatih, İstanbul - ö. 31 Temmuz 1975) Ankaragücü futbolcusu, MKE Kaynak Uzmanı. CİCİ Lakaplı, Sevgi, Sedat,Sevinç ve Vedat Kanmaz'ın babası, Şaziye Kanmaz'ın eşi. 31 Temmuz 1975'te Ankara'da vefat etmiştir. Temiz giyimi ve güler yüzlülüğü nedeniyle Ankaragücün'de futbol oynadığı yıllarda kendisine Cici lakabı verilmiştir.

Hayatı

Ailesi Fatih'in yerlisi olup babası Ömer Faruk Efendi, Fatih Hırka i Şerif Camiinde din görevlisi olarak çalışmıştır. Babasının ölümü ile 1922 yılında Ankara Hacettepe semtine Tacettin Dergahı'na yerleşmiştir. Küçük yaşta İmalatı-Harbiye'ye çırak olarak girmiş olup, burada çalışırken futbola başlamıştır. Altınordu ve Maskespor klübünde futbol oynamıştır. 1938 yılında Ankara Muhafiz Alayında askerliğini yapmıştır. 1969 yılında MKE Mamak Maske Fabrikası'ndan emekli olmuştur.

Futbol Kariyeri

Askerliğini tamamladıktan sonra Ankaragücü'nde futbol hayatına devam etmiştir. 1949 yılında Ankara'da Galatasaray'ı yenerek Türkiye Şampiyonu olan Ankaragücü'nde sol bek mevkiinde oynamıştır. Daha sonra futbol hayatına Maskespor ve Mamak Maskespor'da devam etmiştir. Futbolu bıraktıktan sonra Mamak Maskespor'da antrenör ve yöneticilik yapmıştır. 1975 yılında Ankara Demirlibahçe'de vefat etmiştir. Bu zaman zarfında Türk futboluna sayısız değerli futbolcular yetiştirmiştir,

İş Kariyeri

MKE Mamak Maske Fabrikası'nda uzun yıllar kaynak atölye şefliği ve futbol yöneticiliği yapmıştır.