Mehmet Muhlis Koner

Vikipedi, özgür ansiklopedi
16.43, 25 Temmuz 2013 tarihinde Peykbot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 13581472 numaralı sürüm (→‎Eserleri: düzen)

Mehmet Muhlis Koner (d. 1886, Konya, Türkiye), (ö. 21 Ekim, 1957), Türk siyasetçi.

Uzun yıllar Konya lisesinde ve çeşitli okullarda Fransızca, psikoloji, sosyoloji, mantık, felsefe ve edebiyat dersleri verdi. Konya’da yayınlanmakta olan Babalık başta olmak üzere yerel gazete ve dergilerde çeşitli konularda yazılar yazdı. Yazı ve çalışmalarıyla devrin valisi Muammer Bey’in dikkatini çekti ve genç yaşlarda Konya Belediye Başkanlığına getirildi. Milli Mücadele yıllarında bu görevini sürdürdü. İstiklal savaşı süresince Milli Kuvvetlere erzak ve mühimmat sağlanmasına yardımcı oldu. Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti faaliyetlerinde görev aldı.

Cumhuriyetin ilanından sonra 1927 yılında Adana Milli Eğitim Müdürlüğüne getirildi. Bir süre de Eskişehir Milli Eğitim Müdürlüğünde bulundu. 1945 yılında Selçuk isimli gazeteyi çıkarmaya başladı. 1947 yılında tekrar Konya Belediye Başkanı seçilince yoğun işleri dolayısı ile gazetesini kapatmak zorunda kaldı. Konya’ya elektrik santralini getirdi. Yeni Pazar ve hal binalarını yaptırdı. Alaaddin Tepesini ağaçlandırdı ve Müze Caddesini açtırdı. İlk Belediye Başkanlığı döneminde de Konya’da 1917 yılında ilk atlı tramvay tesisini de o kurdu.

Konya’da yayınlanan başta Babalık, Öğüt, Konya, Yeni Konya, Yeni Meram olmak üzere, İstanbul’da ve Ankara’da yayınlanan Şehbal ile Din Yolu mecmualarında çeşitli konularda yazılar yazdı.

Eserleri

  • Görüşlerim,
  • Gelin-Kaynana,
  • Ayaşlı Şakir,
  • Konya ve Rehberi,
  • Mesnevinin Özü