Mehmed Ağa (Küçük)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Mehmed Ağa, 18. yüzyıl sonunda yaşamış bir Klasik Türk müziği bestekârıdır. Türk musikisi tarihinin en büyük bestekârlarından biridir. Kendisi de önemli bir bestekâr ve müzik bilgini olan Hızır Ağa'nın oğludur.

Küçük Mehmed Ağa'nın kesin doğum ve ölüm tarihi bilinmemektedir. Sultan III. Selim'in musahibi olduğu bilindiğine göre, 18. yüzyılın ikinci yarısı ile 19. yüzyılın başları civarında yaşamış olmalıdır. Yılmaz Öztuna, bestecinin yaklaşık ölüm tarihini 1800 yılı olarak tahmin etmektedir(1).

Musiki ile ilgili kaynaklarda Küçük Mehmed Ağa'nın yüzlerce eser bestelemiş olduğu belirtilmektedir. Günümüze 40'tan fazla eseri notası ile ulaşmıştır. Pek çok güfte mecmuasında, günümüze notası ulaşmayan eserlerinin sözlerine rastlanmaktadır. Eserlerinin çoğunu din dışı büyük formlarda bestelemiştir. Pek çok makamda klasik takım bestelemiştir. Bunların içinde özellikle evcara takımı oluşturan eserler tümüyle şaheser denilmeye layıktır. Diğer çok güzel ve tanınmış eserleri arasında Zavil ağır semai (Bulunmaz nev-civansın hemdem-i ağyârsın hayfa), sûzinak ağır semai (Kapılır her gören ol şûh-i cihan-âşûbu), Sûzinak yürük semai (Ey dil heves-i vuslat-ı cânan sana düşmez) sayılabilir. Hacı Sadullah Ağa, Vardakosta Ahmed Ağa ve Hafız Şeyda ile birlikte bestelemiş oldukları Tâhir Kâr'ın bestesi günümüze ulaşmamıştır.

Bestekârın oğlu Said Bey de musikişinastır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • (1) Öztuna Y: Büyük Türk Musikisi Ansiklopedisi