Megalonyx

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Megalonyx
Yaşadığı dönem aralığı: 4,9-0,011 myö
Pliyosen-Nortgripiyen[1] 
Megalonyx wheatleyi.JPG
Megalonyx wheatleyi
Bilimsel sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Mammalia
Takım: Pilosa
Familya: Megalonychidae
Cins: Megalonyx
Harlan, 1825
Türler
  • M. jeffersonii Desmarest 1822
  • M. leptostomus Cope 1893
  • M. matthisi Hirschfeld & Webb 1963
  • M. obtusidens Webb & Perrigo 1985[1]
  • M. wheatleyi Cope 1871

Megalonyx (Yunanca:"dev pençe"), Megalonychidae familyasından dev bir tembel hayvandı. Cins, Pliyosen ila Pleistosen devirleri arasında Kuzey Amerika'da yaşadı ve yaklaşık 11.000 yıl önce soyu tükendi.

Dağılım ve yaşam şekli[değiştir | kaynağı değiştir]

Megalonyx ilk olarak Kuzey Amerika'da yaklaşık 4.9 milyon yıl önce Pliyosen'de ortaya çıktı. Cinse ait birkaç tür tanımlanmıştır, ancak şimdi bunlardan sadece üçünün meşru olduğuna inanılmaktadır. Erken tür M. leptostomus hala oldukça küçüktü ve M. wheatleyi 'ye dönüştü. Bundan en büyük tür, geç Pleistosen'e kadar hayatta kalan Jefferson yer tembel hayvanı M. jeffersonii'dir. Megalonyx jeffersonii, adını Amerika Birleşik Devletleri'nin 3. Başkanından almıştır ve doğu ABD'nin üçte ikisinde ve Kuzey Amerika'nın Pasifik batı kesiminde yaşamıştır. İç kısımda, Pasifik ve kuzey Alaska'dan Idaho'ya ulaştı. Bu, onu tüm tembel hayvan türlerinin en kuzeyde yaşayanı yaptı. Muhtemelen yaklaşık 150.000 yıl önce ortaya çıktı ve 11.000 yıl önce Kuzey Amerika'daki diğer dev tembel hayvanlar ve diğer birkaç büyük memeli ile aynı zamanda öldü.

Megalonyx bir yaprak yiyiciydi ve dağılımına göre, çoğunlukla ormanlarda ve park alanlarında yaşıyordu.

Dış görünüş[değiştir | kaynağı değiştir]

Yaşam restorasyonu

Megalonyx, Paramylodon'dan biraz daha büyüktü ve her ikisi de aynı anda Kuzey Amerika'da yaşayan Nothroteriops'tan önemli ölçüde daha büyüktü. 2.5 ila 3 metre yüksekliğinde olan Megalonyx jeffersonii, bir öküz büyüklüğündeydi. Daha önceki M. leptostomus ve M. buğdayleyi türlerinin ikisi de daha küçüktü. Bu tembel hayvan, diğer yer dev tembel hayvanları gibi ön pençelerini yana bükerek, parmak eklemleri üzerinde koşarken, arka ayaklarıyla tüm tabanlarına bastı. Bugün dev karıncayiyen hala çok benzer bir şekilde hareket ediyor.

Keşif[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk kalıntılar, bugün Kentucky olarak bilinen bölgede 1796 gibi erken bir tarihte bulundu ve daha sonraki ABD Başkanı Thomas Jefferson, Amerikan Felsefe Derneği'ne yazdığı bir mektupta bu bulguyu anlattı. Daha sonra, 1804'ten 1806'ya kadar Batı Amerika'yı keşfeden Lewis ve Clark Expedition'ın katılımcılarına, hala hayatta olabileceklerinden şüphelenilen bu hayvanlara dikkat etmelerini söyledi. 1822'de tür, bilimsel adını ABD Başkanı'nın onuruna aldı.

Kitap[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Paul S. Martin, Richard G. Klein (ed.): Kuvaterner Yok Oluşlar. Tarih Öncesi Bir Devrim. Arizona Press Üniversitesi, Tucson AZ 1984, ISBN 0-8165-1100-4 .
  • Arno Hermann Müller : Paleozooloji ders kitabı. Cilt 3: Omurgalılar. Bölüm 3: Memeli. 2., gözden geçirilmiş ve genişletilmiş baskı. Fischer, Jena 1989, ISBN 3-334-00223-3 .
  • Ian M. Lange: Kuzey Amerika'nın Buz Devri Memelileri. Büyük, kıllı ve tuhaf için bir rehber. Mountain Press Yayıncılık Şirketi, Missoula MT 2002, ISBN 0-87842-403-2 .

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Fossilworks: Megalonyx". fossilworks.org. 11 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Eylül 2021. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]