MediaWiki

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mskyrider (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 18.50, 11 Aralık 2016 tarihli sürüm (103.10.199.37 tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, By erdo can tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
MediaWiki
MediaWiki.svg
Geliştirici(ler) Wikimedia Foundation
Güncel sürüm 1.23.2 / 30 Temmuz 2014
Programlama dili PHP
İşletim sistemi Tüm platformlar
Tür Wiki
Lisans GNU
Resmî sitesi www.mediawiki.org Bunu Vikiveri'de düzenle
Kod deposu Bunu Vikiveri'de düzenleyin

MediaWiki, GNU lisansıyla korunan, kullanımı açık bir viki yazılımıdır. PHP ile yazılmıştır ve MySQL veya PostgreSQL ilişkisel veritabanı yönetim sistemi kullanır. MediaWiki; 1.7 sürümünden itibaren PHP 5 desteğini zorunlu tutmaktadır. Eğer PHP'nin eski bir sürümünü kullanıyorsanız MediaWiki'nin 1.6.10 sürümünü kullanmak zorundasınız.

İlk başta MediaWiki, özgür bir ansiklopedi olan Wikipedia için geliştirilmişti, ancak daha sonra, en yaygın kullanılan wiki yazılımı oldu. Bugün, Wikimedia Foundation'ın tüm projelerinde, Wikia'da barındırılan tüm sitelerde, ve pek çok diğer büyük wikide kullanılmaktadır.[1]

Ayrıca, şirketler tarafından kurumsal bilgi yönetimi veya içerik yönetimi amacıyla da kullanılmaktadır. En büyük örneği, halka açık geniş çaplı sitelerini bu sistemle (değişiklikler halka kapalı olarak) yöneten Novell'dir.

Test Vikipedisi

Test Vikipedisi logosu

Test Vikipedisi sadece test alanı olarak kullanmak üzere 13 Ocak 2006 tarihinde açılmıştır. Yayındaki diğer Wikimedia Vakfı projelerine test yapmak amacıyla herhangi bir zarar vermemek için kullanılmaktadır. Bu daha çok ileri safhada kod ve yazılım kullanabilen Vikipedistler içindir. Bu yüzden katılım çok azdır. Bunun nedeni wiki kodlamasında programcılık yapabilecek Vikipedistlerin çok az olmasıdır. Daha çok wiki kodlaması yapabilen kullanıcılar için diğer projeleri aksatmamak için testlerini yapabilecekleri bir alan sağlanmak istenmiştir. İngilizce dışında başka bir sürüm oluşturulmamıştır.

Kaynakça

  1. ^ "mutante". "WikiStats by S23 - List of largest wikis". 6 Eylül 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2006-06-29. 

Dış bağlantılar