Mbeya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mbeya
Mbeya.jpg
Mbeya City .jpg
Mbalizi Mbeya Tanzania -0006.jpg
Tanzanya üzerinde Mbeya
Mbeya
Mbeya
Şehrin Tanzanya'daki konumu
Ülke Tanzanya Tanzanya
Nüfus
 (2012)
 • Toplam 270,741
Zaman dilimi UTC+03.00
Alan kodu 025

Mbeya, Tanzanya'da bir şehirdir. Kent, Tanzanya'nın güneybatısında, Zambiya ve Malavi sınırına yakın, dağlık bir arazi üzerine kurulmuştur.

Şehir hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Kent, 2002'de yapılan nüfus sayımlarına göre 280,000'lik bir nüfusa sahiptir. Kentte yer alan kabilelerin ortak dili Swahili dilidir. Mbeya okullarında ikinci yabancı dil olarak İngilizce öğretilmektedir. Mbeya ve çevresi 1961 yılında kadar bir İngiliz sömürgesi olarak kalmıştır. Tanzanya'nın bağımsızlığını ilan etmesiyle beraber, bölge ve çevresi Tanzanya'ya bağlanmıştır. Günümüzde kent, mimari olarak modern bir köy görüntüsü çizmektedir. Özellikle şehirdeki önemli üniversitelerin varlığı, kenti eğitim adına önemli kılmaktadır. Kentte yıllık hava sıcaklıkları -6 °C ila 29 °C arasında değişmektedir. Yağmur ormanlarının yer alması nedeniyle kente ve çevresine yaklaşık yılda 900 mm'lik yağış düşmektedir. Kentin tarımı ve sanayi faaliyetleri de buna bağlı olarak değişmektedir.


Flag of Tanzania.svg Tanzanya'daki şehirler listesi Flag of Tanzania.svg

Arusha  · Bagamoyo  · Bukoba  · Darüsselam  · Dodoma  · Geita  · Iringa  · Kigoma  · Lindi  · Masasi  · Mbeya  · Mikindani  · Morogoro  · Moshi  · Mtwara  · Musoma  · Mwanza  · Ngara  · Pangani  · Shinyanga  · Songea  · Tabora  · Tanga  · Usa Nehri  · Zanzibar