Mazhar ve Fuat

Vikipedi, özgür ansiklopedi
BySharky (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 00.27, 25 Temmuz 2016 tarihli sürüm
Mazhar ve Fuat
Sol taraftaki Fuat Güner, sağ taraftaki ise Mazhar Alanson
Genel bilgiler
Başladığı yer Türkiye Türkiye
Tarzlar Folk rock
Etkin yıllar 1971 - 1974
İlişkili hareketler Kaygısızlar, İpucu Beşlisi, MFÖ
Eski üyeler Mazhar Alanson
Fuat Güner

Mazhar ve Fuat, Mazhar Alanson ve Fuat Güner'in 1970'in başlarında kurduğu folk rock grubudur. İkili 1 LP, 4 tane de 45'lik çıkarmıştır.

Tarihi

Kaygısızlar grubunun 1971'de dağılmasından sonra Mazhar Alanson ve Fuat Güner birlikte çoğu İngilizce bestelerle müzik çalışmalarına devam ederler. Yonca Plak ile anlaşan ikiliye, çıktıkları bir mavi yolculukta plak şirketinin patronu Ergin Bener Türkçe söylemeleri için ısrar eder. Bundan sonra ikili İngilizce parçalarını rafa kaldırırlar. [1] Türk Pop folk müziğinin ilk gördüğü zamanlarda zaten Kaygısızlar'ın son dönemlerindeki gibi folk müzik yapmaya karar verirler.

Kaygısızlar'ın son dönemlerinde tanışıp beraber çaldıkları Özkan Uğur, davulda Ayhan Sicimoğlu ve Mazhar Alanson'un eşi Hale Alanson albüme katkıda bulunurlar. Uğur, o dönemde askere gittiği için ikiliye katılamaz. Güner, Karayollarında çalışır Alanson da Ankara Devlet Tiyatrosu'nda çalışırken ilk ve tek albümleri Türküz Türkü Çağırırız'ı kaydederler. [2]

Hümeyra'nın yapımcılığını yaptığı "Güllerin İçinden" şarkısının ilk versiyonunun bulunduğu albüm, folk parçalardan, türkü yorumlarından ve bir İngilizce parça olan "Upside Down"dan oluşuyordu. Ancak albüm satış anlamında büyük bir başarıya ulaşamadı. Ancak ikilinin adı duyuldu ve Hey Dergisi'nin 1973 oylamasında "Yılın Toplulukları" listesinde 5., "Yılın Besteleri" listesinde Türküz Türkü Çağırırız ile 10. oldular. [3] Albümden sonra 4 adet de 45'lik çıktı. Ancak çok büyük başarılar elde edemedi. Özkan Uğur'un da askerden dönmesiyle Mazhar ve Fuat ikilisi yanlarına Ayhan Sicimoğlu ve Galip Boransu'yu alarak İpucu Beşlisi grubunu kurarak ikiliye son verdiler.

Diskografi

LP

45'lik

  • 1974: Kış Baba / Kezban Kardeş
  • 1974: Türküz Türkü Çağırırız / Güllerin İçinden
  • 1974: Haydi Bastır / Adımız Miskindir Bizim
  • 1974: Hekimoğlu / Elveda Mutluluğum Hoşgeldin Acılarım (Lale Akad)

Diğer

  • 2005: Love, Peace & Poetry: Turkish Psychedelic Music (Sür Efem Atını şarkısıyla)

Kaynaklar