Mazda 6

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Mazda6

Mazda6ya da Japonya’da bilinen adıyla Mazda Atenza,Japon üretici Mazda tarafından 2002 yılından bu yana üretilen geniş aile otomobilidir. Mazda6, lansmanından bu yana dünya çapında bir milyon ünitenin üzerine satış gerçekleştirmiş ve bu önemli satış kilometre taşına önceki tüm Mazda modellerinden daha hızlı ulaşmıştır.

Mazda6, şirketin “Şık, Anlayışlı ve Heyecan uyandıran” tasarım felsefesinin ilk örneğini oluşturuyordu ve bunu sırasıyla Aralık 2002’de Mazda2, Ağustos 2003’te RX-8, Ocak 2004’te Mazda3, 2005 yazında Mazda5, Ekim 2005’te MX-5 ve Kasım 2006’da Mazda CX-7 izledi. Mazda6, Mazda Capella ve Mazda Cronos olarak da bilinen Mazda 626’nın ardılıdır. Mazda6 G-platformunda bulunduğundan, 2003 Mazda6 temelinde, GF-platformu 626/Capella’dan GG-platformu Mazda6’ya doğru ilerleyen dördüncü nesil Mazda 626’dır.

Mazda6 şimdilerde SCCA Pro Racing Dünya Şampiyonası’nda GTS sınıfında yarışmaktadır. Mazda, Üreticiler Şampiyonası’nda birinci olmuştur. Ayrıca Mazda6 sürücüleri, Touring Otomobil sürücü puanlarında birinci ve ikinci olmuşlardır.

Birinci nesil

Bu model serisinde dört kapılı salon, beş kapılı hatchback ve beş kapılı Estate bulunur. Kuzey Amerika’da sırasıyla "Spor Sedan", "5 Kapılı" ve "Spor Wagon" olarak pazarlanmıştır. Avustralya’da seri Limited (sınırlı) ile başlar ve yalnızca salon olarak bulunur. Ardından, salon, hatch veya estate versiyonlarında bulunan Klasik model gelir. Lüks modelin salon ve hatch versiyonları bulunur. Lüks Spor model birinci sınıf modeldir ve yalnızca hatch olarak mevcuttur. Yeni Zelanda’da bu seri 2.0L GLX (yalnızca salon), 2.3L GSX (salon, hatch ve estate), ve birinci sınıf 2.3L Limited (salon ve hatch) modellerinden oluşur. Bu model neslinin baş stilisti Moray Callum idi. Kuzey Amerika’da piyasaya çıktığında, ABD’de önce 2003 model olarak, Kanada’da ise 2004 model olarak satışa sunuldu. Avrupa’da lüks spor modeller, 2007 yılına kadar 120 hp (89 kW) direkt enjeksiyonlu turbo dizel ("DITD") estate olarak mevcuttu. Modelin “Lüks Spor” versiyonu listeden çıkarıldığından, 2008 yılından itibaren Avrupa Mazda katalogu, 146 hp (109 kW) turbo dizel estate’in yalnızca “Spor” versiyonunu bulundurmaktadır.

Güç aktarım organları kombinasyonları Mazda MZR motorunu 1.8 L (L8-DE), 2.0 L (LF-VE) ve 2.3 L (L3-VE) konfigürasyonlarında, başlangıçta beş ileri manuel veya dört ileri otomatik şanzımanla ( “Dört İleri Spor AT” olarak adlandırılan ardışık otomatik opsiyon) bulundurur. Aynı zamanda ABD iç piyasasında beş ileri manuel veya beş ileri otomatik ( “Beş İleri Spor AT” olarak adlandırılan ardışık otomatik opsiyon) 3.0 L Duratec 30 V6 motor ile sunulmaktadır. Ayrıca, Avrupa ve Avustralya versiyonlarında 6 ileri manuel şanzımanla birlikte gelen 4 silindirli turbo dizel bulunur ve bu da oldukça geliştirilmiş yakıt ekonomisiyle V6’dan büyük ölçüde daha fazla tork üretir.

2005 model yılı için Kuzey Amerika’da, V6 modellerinde 5-ileri otomatik opsiyon, Aisin 6 ileri otomatik ile değiştirildi. Dört silindirli modelde bir sonraki yıl Jatco beş ileri otomatik şanzıman piyasaya sunulmuştur. Japonya, Avrupa ve Avustralya’da tam zamanlı dört çekişli modeller mevcut olsa da çoğu piyasada, güç ön tekerleklere aktarılmaktadır. Tüm konfigürasyonlar tüm alanlara uygulanmamaktadır- örneğin, Avustralya’da çıktığı adıyla Mazda 6’da yalnızca 2.3L dört silindirli biçim bulunurken, Mazda 6’nın yerini aldığı 626 modelinde dört veya altı silindirli motor seçenekleri mevcuttu. MZI V6 motoru yalnızca Flat Rock’ta (Michigan) üretilen araçlara takıldı ve ABD ile Kanada iç piyasalarına yönelik olarak piyasadaki varlığını sürdürdü.

Önceden olduğu gibi Mazda 626’nın ismi Mazda6 Atenza olarak değiştirildi. Ford, Mazda’nın G serisi platformunu Ford Fusion, Mercury Milan, Lincoln Zephyr/ MKZ, Lincoln MKX ve bir dizi SUV ve minivanlar gibi bazı CD3 platform kodlu araçları için baz olarak kullanmaya devam etmektedir. Ford ayrıca bu platforma hibrid güç aktarma organı eklemeyi planlamaktadır. Resmi Mazda şasi kodları: GG (salon/ hatch) ve GY (estate) serileri (GF/ GW serilerindeki 626/ Capella’nın ardından).

Mazda'nın Yamaguchi Prefecture’daki (Japonya) Hofu fabrikaları, uluslararası piyasalar için Mazda6 üretmektedir. Kuzey Amerika’da Mazda 6 üretimi, Ford ve Mazda’nın ortak girişimi olan AutoAlliance Uluslararası Fabrikası’nda yapılmaktadır. İlk Mazda 6, 1 Ekim 2002 tarihinde, 626’nın üretiminin sonlandırılmasından bir ay sonra bu Flat Rock (Michigan) montaj hattını kaldırdı. Ayrıca, Çin’de ve Tayland’da, bu ülkelerin kendi piyasalarına Mazda6 modelinin üretimini yapan uydu tesisleri bulunmaktadır.

Eylül 2005’te tüm Avustralya Mazda 6’larına, özellik yükseltme, 5 ileri otomatik ve 5 ileri manuel şanzımanlar, standart 16 veya 17 inç’lik alaşım jantlar ve ufak karoser yükseltmelerini kapsayan bir makyaj uygulandı. Mazda6, Çin’de, Jilin Bölgesi’nde First Automobile Works tarafından üretilen Besturn veya Hongqi C301 olarak da bilinen FAW Benteng için baz olarak kullanılmaktadır.

Galeri

Mazdaspeed6

2006 Mazdaspeed Atenza (Kuzey Amerika’da bilinen adıyla Mazdaspeed6; Avrupa, Güney Afrika ve Avustralya’da bilinen adıyla Mazda 6 MPS) Mazda 6’nın yüksek performans versiyonudur. Bu versiyonun misyonu, o sıralar Almanya’daki Mazda’nın ileri tasarım stüdyosunun başkanı Peter Birtwhistle’ın yardımıyla yazılmıştır. Başlangıçta 2002 Paris Show’da konsept olarak tanıtıldı. Mazdaspeed Atenza’da, 272 PS (200 kW) üreten 2.3 L MZR dört silindirli şanzımanın turbo şarjlı versiyonu bulunmaktadır (Avrupa versiyonu 260 PS (191 kW)’ye; 274 hp (204 kW) olan Kuzey Amerika versiyonu 2007 yılı için 270 hp (200 kW)’ye ayarlandı). Tüm modellerde 280 lb•ft (380 N•m) tork bulunmaktadır. Bu 2.3 L DİREKT ENJEKSİYONLU KIVILCIM ATEŞLEMELİ turbo şarjlı motorda direkt yakıt enjeksiyon sistemi bulunmakta ve yeni Euro 5 emisyon standartlarına uymaktadır. Bu model, yükseltilmiş kaporta ile revize edilmiş ön şerit bulundurmanın yanı sıra 6 ileri manuel şanzımanlı ve dört çekişlidir. Tüm dört çekişli sistemler, sürüş koşullarına bağlı olarak gücün % 50’sini arka tekerleklere ileten Mazda’nın Aktif Tork Bölüşümlü bilgisayar tabanlı kontrol sistemini kullanmaktadır. Mazdaspeed Atenza Subaru Legacy GT ve doğrudan olmasa da kompakt Subaru Impreza WRX STi ve Mitsubishi Lancer Evolution ile rekabet etmiştir.

Haziran 2005’te yapılması planlanan Mazdaspeed Atenza’nın lansmanı Kasım’a ertelendi. Mazdaspeed6, Kuzey Amerika’da iki donanım seviyesi bulundurur: kumaş döşemeli, standart anahtar girişli ve kontaklı “Spor” donanımı ve deri döşemeli, anahtarsız girişli/ kontaklı ve opsiyonel DVD navigasyonuyla “Grand Touring” donanımı. In-dash altı diskli CD değiştiriciyle birlikte 7 hoparlör ve 9 inç subwoofer içeren 200 W Bose stereo sistem gibi otomatik klima kontrolü de standart olarak sunulmaktadır. Moonroof özellikli sunroof, Grand Touring donanımda opsiyoneldir. Car and Driver dergisi bu araç için, 5.4 saniyede 0-60 mph hızlanma kaydetmiştir.

Ödüller

Mazda6, 2003 Yılın Avrupa Otomobili ödüllerinde ikinciliğe layık görülmüş ve Car and Driver dergisinin 2003 yılı En İyi On Listesi’ne girmiştir. Spor Wagon, Yılın Kanada Otomobili ödüllerinde En İyi Station Wagon ödülünü kazanmış, Spor sedan da 2005 yılı Yılın Kanada Otomobili ödüllerinde Yılın En İyi Yeni Aile Otomobili ödülüne layık görülmüştür. Aynı zamanda Atenza Wagon 2004 yılında What Car? Dergisinin En iyi Estate ödülüne layık görülmüştür. Ayrıca Mazda6, 2003 Yılın Semperit İrlanda Otomobili ödülünün de sahibi olmuştur. Mazda6, 2002 ve 2003 yıllarında, Avustralya’nın En İyi Otomobilleri’nde 'En İyi Orta Sınıf Otomobil ( 28,000 Amerikan Doları’nın üzerinde) unvanı kazanmıştır. 2004 yılında, Subaru Legacy’nin ardından ikinci oldu ve 2005 yılında beşinci gelmiştir (2005 yılında birinciliği Honda Accord Euro almıştır). Wheels dergisi, Mazda6’yı Temmuz 2005’te Aktif Güvenlik Programı kazananı ilan etmiştir. Mazda6, Aralık 2007’de Avustralya’da, kendi sınıfında Carsales Halkın Seçimi ödülünün sahibi olmuştur.

Mazda 6, belirgin hatlara sahip etkileyici tasarımı ve sıkı süspansiyonuyla birçok övgüye layık görüldü. Ancak, Avrupa ve Japonya’nın ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde bir dünya otomobili olarak tasarlandığından, orta sınıf segmentinde Kuzey Amerika’daki çağdaşlarından daha küçüktü ve azaltılmış yolcu alanı yüzünden eleştirilerin hedefi oldu. Özellikle V6 modellerin ivmesi de, rakiplerininkinden geri kaldı.

Kuzey Amerikalılar genellikle bagajları kapaklardan daha şık bulduklarından, Hatchback'in liftback/ notchback stili, hatchback’i dört kapılı salon görünümü altında gizleyecek akıllı bir tasarım olarak kabul gördü. Estate versiyonu kısa ömürlü oldu ancak her iki modelin de ABD’de rağbet görmemiş olmasından dolayı yenilenmiş 2009 modelleri olmamasına karşın hatchback versiyonu Kanada’da, özellikle Quebec’te, başarı elde etti.

İkinci nesil

İkinci nesil Mazda6 Eylül 2007 yılında Frankfurt Otomobil Fuarı'nda prömiyerini yaptı.Yeni Mazda6'nın kullandığı Mazda GH şasi platformunu, Ford'unda CD3 platform olarak kullandığı GG şasisinin gözden geçirilmiş bir sürümüne dayanmaktadır. Mazda 4-kapılı sedan (sedan), 5-kapılı hatchback ve station wagon olmak üzere üç gövde stili kullanmıştır. Gazeteciler sürücüye daha fazla geri bildirim sağlayan, son nesil ile karşılaştırıldığında önemli ölçüde geliştirilmiş olduğu için elektrik destekli direksiyonu övdü.Hatchback modeli bile aşağı katlanabilir arka koltuklar ile 200 litreden büyük rakibi Ford Mondeo ve Opel / Vauxhall Insignia (hatchback) yener bir bagaj alanı vardır. Mazda6 Bu model What Car dergisi tarafından 2010 Yılı Aile Otomobili ödülü verildi.

2010 Cenevre Motor Show'da, 2011 yılında piyasaya çıkacak olan Yeni Mazda6'yı duyuruldu.

Galeri

Kuzey Amerika

Second generation Mazda6
Second generation Mazda6

Kuzey Amerika versiyonu 2009 model yılı için yeniden tasarlandı. Bu versiyon, daha büyük motorlarla, modelin diğer ülkelerde satılan versiyonlarından daha fazla genişletilmiş ve uzatılmıştır. Eleştirmenler bu versiyonun coupe benzeri tavan hattına ve sportif tarzına değinmişlerdir. Kuzey Amerika motor seçenekleri arasında yeni 2.5 litre dört silindirli motor bulunmaktadır ve Kuzey Amerika versiyonları, Mazda CX-9’da da bulunan 3.7 litre V6 motor bulundurmaktadır. Motor Trend dergisi, Mazda 6 V6 için 6.1 saniyede 0-60 mph hızlanma süresi kaydetmiştir.

Kuzey Amerika versiyonu için, yalnızca sedan modeli piyasaya sunulacaktır (Ortadoğu’da, Mazda 6 Ultra olarak bilinen USDM Mazda 6, JDM Mazda 6 ile yan yana satılmaktadır). Bir Mazdaspeed 6 çeşidi henüz duyurulmadı. Kuzey Amerika versiyonunun artan boyutlarına rağmen Mazda, Mazda6 modelinin rakip Accord, Camry veya Malibu modellerinden daha sportif olan genel sürüş deneyimini koruması için gayret göstermektedir. İlk eleştiriler memnuniyet vericidir.

Sarı kese örümceklerinin araçların yakıt hattına yuva yaptıklarının fark edilmesinden sonra, 3 Mart 2011 tarihinde, 2009-10 model yılı aralığındaki 15.000 araç Kanada, Meksika ve Porto Riko’da, yaklaşık 50.000 araç da Amerika’da geri çağrıldı. Mazda6, benzin deposundan çıkan iki borusuyla son derece nadir bir konfigürasyona sahiptir. Yakıt hattındaki benzin buharı miktarı, örümcekleri içine çekecek kadar güçlüdür ancak bu miktar, onları öldürecek kadar güçlü değildir.

Üçüncü nesil

Üçüncü nesil Mazda6, 2012 yılının Ağustos ayı sonlarında Moskova Uluslararası Motor Show’da gösterime çıktı. Küresel üretim verimliliğini artırmak için sürdürülen çalışmalar dolayısıyla, Tüm Kuzey Amerika modellerinin üretimi Hiroşima’ya (Japonya) transfer edilecektir.

Araç, 20 Kasım 2012 tarihinde Japonya’da, ardından da 3 Aralık 2012 tarihinde Avustralya’da satışa çıkacaktır.

Mazda Atenza Wagon (Japan)
Mazda Atenza Sedan (Japan)
SH-VPTR 2.2L SKYACTIV-D Engine

[1]

  1. ^ http://en.wikipedia.org/wiki/Mazda6, İngilizce Vikipedi