Maymunlar Cehennemi (film, 1968)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Maymunlar Cehennemi
Planet of the Apes
Film afişi
Yönetmen Franklin J. Schaffner
Yapımcı Mort Abraham
Arthur P. Jacobs
Hikâye (eser) Pierre Boulle (La planète des singes)
Uyarlama Michael Wilson
Rod Serling
Oyuncular Charlton Heston
Roddy McDowall
Kim Hunter
Maurice Evans
James Whitmore
James Daly
Linda Harrison
Müzik Jerryy Goldsmith
Dağıtıcı Twienth Century Fox Pictures
Cinsi Sinema filmi
Türü Gerilim, Bilimkurgu, Korku
Renk Renkli
Yapım yılı 1968
Süre 112 dakika
Ülke  ABD
Dil İngilizce
Bütçe 5.800.000 £
Hasılat 82.719.885 $
Devam filmi Maymunlar Cehennemine Dönüş (Beneath the Planet of the Apes)

Maymunlar Cehennemi[1][2] (Özgün adı: Planet of the Apes; Türkçe anlamıyla "Maymunlar Gezegeni"), 1968 yapımı bir bilimkurgu gerilim filmidir. Yazar Pierre Boulle'in Fransızca La planète des singes adlı romanından uyarlanan filmin yönetmenliğini Franklin Schaffner yapmıştır.

Film, 2001 yılında Kongre Kütüphanesi tarafından "kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli" filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi'nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Taylor (Charlton Heston), Landon (Robert Gunner), Dodge (Jeff Burton) ve Stewart (Dianne Stanley) adında dört astronot kış uykusundadır. Uzay gemileri kazara bilinmeyen bir gezegendeki bir göle iniş yaptığında, ışık hızına yakın hızda 2006 yıllık bir yolculuk yapmışlardır (bu süre boyunca ekip zaman genişlemesi yüzünden yalnızca 18 ay yaşlanır). Fakat bir hava sızıntısı yüzünden Stewart'ın geçici ölüm donanımı bozulur. Astonotlar uyandıklarında Stewart'ın vücudunu kurumuş hâlde bulurlar, gemileri ise batmaktadır. Kıyıya ulaşmak için bir şişme bot kullanırlar. Taylor gemiden ayrılırken şu anki yılın MS 3978 olduğunu fark eder. Kıyıya vardıklarında, Dodge bir toprak testi yapar ve toprağın yaşam için yeterli olmadığını açıklar.

Filmin ilk kısımlarındaki sahneler, Lake Powell civarında çekildi.

Buna karşın çöle doğru yola çıkarlar ve ilerledikçe bitki yaşamına rastlarlar. Çölün kenarında bir vaha bulurlar ve karşılaştıkları korkuluk benzeri garip şekilleri bir kenara bırakıp yüzmeye karar verirler. Yüzdükleri sırada giysileri çalınır. Hırsızları izlerken astronotlar giysilerin parçalandığını görürler. Bunu gerçekleştirenler ise hâlinden memnun bir şekilde mısır tarlasına akın eden sessiz, ilkel bir insan grubudur.

Aniden üzeri giysili at sırtında gorillerin ateşli silahlarla, tuzaklar, ve ağlarla saldırdıklarını görürler. Bu goriller yakalayabildikleri insanları esir alıp yakalayamadıklarını öldürmektedirler. Kaçarlarken Dodge öldürülür, Landon baygınlık geçirir, Taylor ise boğazından vurulur. Goriller Taylor'ı Goril Şehrine götürürler.

Taylor Zira ve bir arkeolag olan nişanlısı Cornelius'un (Roddy McDowall) ilgisini çeker. Taylor çamura yazı yazarak iletişim kurmaya çalışır; fakat yazdıkları Nova ve Cornelius'un patronu olan Dr. Zaius adındaki (Maurice Evans) bir orangutan tarafından gizlenir. Sonunda, Taylor Zira'dan kâğıt çalar ve ona ileti yazmak için kullanır. Zira ve Cornelius Taylor'ın aklı olduğu konusunda ikna olurlar; fakat Zaius'un bunu öğrenmesi üzerine Taylor'ın kısırlaştırılması emrini verir.

Taylor manages to escape and during his flight through Ape City he finds himself in a museum, where Dodge's corpse has been stuffed and put on display. Shortly thereafter, Taylor is recaptured by gorillas; finding that his throat has healed, he angrily addresses them, shouting "Take your stinking paws off me, you damn dirty ape!" (This quote would become one of the most famous parts of the film.) Back in his cell, Taylor is separated from Nova and the warden Julius (Buck Kartalian) sprays Taylor with water.

The apes hold a tribunal to determine Taylor's origins run by the President of the Assembly (James Whitmore), Dr. Zaius, and Dr. Maximus (Woodrow Parfrey) with Dr. Honorious (James Daly) as the prosecution. Taylor tells of his two comrades and at this point the court produces Landon, who has been subjected to a lobotomy that has rendered him catatonic.

The final scene was filmed on a stretch of beach between Malibu and Oxnard in Kaliforniya.

After the tribunal, Dr. Zaius privately threatens to lobotomize Taylor if he doesn't lie about where he came from. With help from Zira's socially-rebellious nephew Lucius (Lou Wagner), Zira and Cornelius free Taylor and Nova, taking them to the Forbidden Zone, a region outside of Ape City subject to an ancient taboo that has remained quarantined for centuries. A year earlier, Cornelius led an expedition into the Forbidden zone and found a cave containing artifacts of a previous non-simian civilization. The party then set out for the cave, to answer the questions Taylor has about the evolution of the Ape world and to prove he is not of their world.

Arriving at the cave, Cornelius is intercepted by Dr. Zaius and his soldiers. Zaius agrees to enter the cave, to disprove their theories and also to avoid any physical harm to Cornelius and Zira. Cornelius displays the remnants of a technologically advanced human society pre-dating simian history. Taylor identifies some of the more recent artifacts as dentures, a pair of prescription glasses, a heart valve and to the apes' astonishment, a talking children's doll.

Dr. Zaius maymunların gezegeni yönetmesinden çok daha önce var olan insan uygarlığını başından beri bildiğini itiraf eder. Yasak Bölge için eskiden bir cennet olduğunu; fakat yüzlerce yıl önce insanların yıkıcı eğilimlerinin oranın yok olmasına sebep olduğunu açıklar. Zaius kaybolan insan medeniyetini tamamen açıklayan şeylerin yattığı alanda bir yerlere Taylor ve Nova'nın sürülmesini uygun bulur. Taylor ve Nova at sırtında giderler. Dr. Zaius ise Zira, Cornelius ve Lucius'u sapkınlıkla suçlarken, mağaranın ağzını kapatarak insan topluluğundan geriye kalan kanıtları yok etmek için gorillerine orayı patlatmalarını söyler.

Taylor ve Nova kıyı şeridini takip ederler ve sonunda Özgürlük Anıtı'nın kömürleşmiş kalıntılarını bulurlar. Bu sayede bu 'yabancı' gezegenin aslında kıyamet sonrasının Dünyası, Yasak Bölge'nin ise New York şehri olduğunu anlar. İnsan uygarlığının da bir nükleer savaşla yok edildiği anlaşılır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Beneath the Planet of the Apes (1970)/AKA names" (İngilizce). IMDb. 1 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ekim 2012. 
  2. ^ "Maymunlar Cehennemine Dönüş/Milliyet Gazetesi Arşivi". gazetearsivi.milliyet.com.tr. 27 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ekim 2012. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]