Mayflower Sözleşmesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mayflower Compact
Signing the Mayflower Compact 1620, a painting by Jean Leon Gerome Ferris 1899
Mayflower Sözleşmesinin İmzalanması 1620Jean Leon Gerome Ferris (1899)
Özgün ad Agreement Between the Settlers of New Plymouth
Oluşturulma Şablon:Old Style Date, 1620
Kaldırılma 1686'da yürülükten kaldırıldı
1689'da tekrar yürürlüğe girdi ve 1691'de tekrar yürürlükten kaldırıldı.
İmzacılar list of signatories

Mayflower Sözleşmesi (İngilizceMayflower Compact),Plymouth Kolonisi'nin ilk yönetim belgesiydi. Ayrılıkçı Püritenler, maceracılar ve tüccarlardan oluşan Mayflower'ın erkek yolcuları tarafından yazılmıştır. Püritenler, İngiltere Kralı I. James'in dini zulmünden kaçıyorlardı. Leyden Püritenlerinden bir kesimi 1620’de Virginia Şirketi’nden bir toprak imtiyazı sağladı ve 101 kadın, erkek ve çocuktan oluşan bir grub Mayflower gemisiyle Virginia’ya hareket etti. Bir fırtına onları kuzeye sürükledi ve Cape Cod’un New England bölgesinde karaya çıktılar. Kendilerinin herhangi bir hükümetin yetki alanı dışında olduğuna inandıkları için, kendi seçtikleri önderleri tarafından kaleme alınacak “adil ve eşit yasalar”a uymayı kabul eden bir resmi belge hazırladılar. Bu “Mayflower Sözleşmesi”ydi.

Mayflower Sözleşmesi November 21 [E.U. November 11] , 1620.[1] Sözleşmeyi imzalayanlar geminin 101 yolcusunun 41'iydi , Mayflower ise Cape Cod'un kuzey ucundaki kancanın içinde Provincetown Limanı'nda demirliydi. XVI. yüzyıldaki dinsel ayaklanmalar sırasında, Püritenler olarak tanınan bir grub, Anglikan Kilisesi’nde içerden  reform yapmaya çalıştılar. Temelde,  Katolikliğe özgü törenlerin ve yapılanmaların, daha basit olan Protestan inanç ve tapınma biçimleriyle değiştirilmesini istiyorlardı. Püritenlerin reformcu görüşleri, devlet kilisesinin birliğini yıkarak, halkın bölünmesi ve krallık otoritesinin bozulması tehdidi taşıyordu.

Sözleşmenin Nedenleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Hacılar başlangıçta iki gemi kullanarak Amerika'ya Ekim ayı başlarında ulaşmayı ummuşlardı, ancak gecikmeler ve komplikasyonlar sadece bir tanesini, Mayflower'ı kullanabilecekleri anlamına geliyordu. Hedefleri , Londra Merchant Adventurers Şirketi tarafından finanse edilen yolculukla Virginia Kolonisi idi . Ancak fırtınalar onları Massachusetts'teki Cape Cod'un kancasına demirlemeye zorladı, ancak erzak sıkıntısıyla devam etmek akıllıca değildi. Bu, Püriten olmayan yolculardan bazılarına (Püritenlerin 'Yabancılar' olarak adlandırdıkları) "kendi özgürlüklerini kullanacaklarını; çünkü hiç kimsenin onlara komuta etme yetkisine sahip olmadığını" çünkü üzerinde anlaşmaya varılan bir yere yerleşmeyeceklerini ilan etmelerine ilham verdi. Virginia bölgesi. Bunu önlemek için Pilgrimler, İngiltere Kraliyetine bağlılıklarını teyit ederken kendi hükümetlerini kurmaya karar verdiler. Böylece, Mayflower Sözleşmesi aynı anda çoğunlukçu bir modele ve yerleşimcilerin krala bağlılığına dayanıyordu. Özünde, yerleşimcilerin düzen ve hayatta kalma adına topluluğun kural ve düzenlemelerine uymaya rıza gösterdikleri bir sosyal sözleşmeydi. [2] 1630’da, Kral I. Charles’tan koloni kurma imtiyazı almış bulunan yeni bir göçmen dalgası Massachusetts Körfezi’ne geldi. Bunların pek çoğu,  İngiltere’de dinsel inançlarının gereğini yapmaları giderek daha çok engellenen Püritenlerdi. Önderleri John Winthrop, Yeni Dünya’da açıkça “bir tepenin üzerinde kent” yaratmaya girişti.  Böylelikle anlatmak istediği, Püritenlerin kesinlikle kendi dinsel inançları uyarınca yaşayacaklarıydı.

Hacılar birkaç yıl Hollanda Cumhuriyeti'nde bir şehir olan Leiden'de yaşadılar. Tarihçi Nathaniel Philbrick, "Tıpkı ruhani bir ahit onların Leiden'deki cemaatlerinin başlangıcını işaretlemişse, bir sivil ahit Amerika'da laik bir hükümetin temelini sağlayacaktır." [3] Massachusetts Körfezi Kolonisi tüm New England bölgesinin kalkınmasında önemli bir rol oynadı ve bunun bir nedeni de, Winthrop ve onun Püriten meslektaşlarının imtiyaz belgelerini beraberlerinde getirebilmiş olmalarıydı.  Böylece, koloninin yönetimi İngiltere’de değil Massachusetts’te yerleşik oluyordu.

Bradford'un Sözleşme'nin transkripsiyonu

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ The American Patriot's Almanac: Daily Readings on America (İngilizce). Thomas Nelson. 2013. s. 460. ISBN 978-1-59555-375-1. 15 Nisan 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ağustos 2021. 
  2. ^ Young 1841.
  3. ^ Nathaniel Philbrick (2006), Mayflower: A Story of Courage, Community, and War, Penguin Book, New York, N.Y., 978-0-14-311197-9, p. 41