Maxentius Bazilikası

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Maxentius Bazilikası, Helenistik devirde krallar tarafından yapılmış olan ve bu nedenle kral yapısıBazilika adını taşıyan binaların devamıdır.

İki ya da daha fazla sütun dizisiyle meydana getirilmiştir. Bazen orta nef, yan neflerden daha yüksektir. Macsentus Bazilikası M S 313 yılında bitirilmiştir.“Kapladığı yaklaşık 5.600 m²'lik alanla Roma döneminde yapılmış bazilikaların en büyüklerinden biridir. 80 m uzunluğunda, 25 m eninde bir orta nefle, bunun iki yanında, ikişer ayakla ayrılmış birer yan neften oluşur. Orta nefin üzeri boylu boyunca kasetli bir beşik tonozla, yan neflerin üzeri ise ona dik yönde yan yana üçer tane kasetlibeşik tonozla örtülüdür.O zamana kadar görülmeyenbir yükseklik ve anıtsallığa sahiptir”.

Macsentus Bazilikası, Roma Forumunda, Roma bazilikası çok çeşitli amaçlarla, fakat çoğu zaman halk ile ilgili işler için kullanılmıştır. Alış veriş yapıldığı çarşılar ve hukukla ilgili işlerin görüldüğü mahkemeler yapıların içinde kurulurdu. (Sanat ansiklopedisi, Cilt:4 s.471)