Max Abramovitz

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Max Abramovitz (d. 23 Mayıs 1908, Chicago, ABD – ö. 12 Eylül 2004, Pound Ridge, New York, ABD) Amerikalı bir mimardır.

Max Abramovitz, Wallace Harrison ile birlikte New York'ta kurduğu Harison, Abramovitz & Abbe adlı firmada başta New York olmak üzere çevre bölgelerde de önemli çalışmalara imzasını atmıştır. Önemli projelerinin başında Birleşmiş Milletler Genel Merkez Binası, Avery Fisher Hall (Lincoln Center’in bir parçası olarak), Corning Glass Center ve U.S. Steel Tower gelmektedir.

Max Abramovitz 1929 yılında Illinois Üniversitesi, Urbana–Champaign’den mimar olarak mezun oldu. 1931 yılında ise Columbia Üniversitesi’nde mimarlık üzerine yaptığı master eğitimini tamamladı. Master eğitiminden sonra Ecole de Beaux-Arts’dan burs kazandığı için iki yıllığına Paris’te de eğitim gördü. 1941 ile 1971 yılları arasında yine mimar olan Wallace Harrison ortaklık kurarak mimarlık çalışmalarına başladı.

Max Abramovitz 12 Eylül 2004 tarihinde New York eyaletinde yer alan Pound Ridge şehrinde öldü. Öldüğünde 96 yaşındaydı. Vefatından beri Max Abramovitz’a ait çizimler ve arşivler Columbia Üniversitesi’nde yer alan Avery Mimarlık ve Güzel Sanatlar Kütüphanesi’nde saklanmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]