Mavi halkalı ahtapot

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mavi halkalı ahtapot
Büyük mavi halkalı ahtapot
(Hapalochlaena lunulata)
Biyolojik sınıflandırma
Âlem: Animalia
Şube: Mollusca
Sınıf: Cephalopoda
Takım: Octopoda
Familya: Octopodidae
Cins: Hapalochlaena
Robson, 1929[1]
Hapalochlaena lunulata
Quoy & Gaimard, 1832
Türler

Mavi halkalı ahtapotlar, Hapalochlaena cinsini oluşturan, Japonya'dan Avustralya'ya Pasifik ve Hint Okyanusu'nun gelgit havuzu ve mercan resiflerinde bulunan dört çok zehirli ahtapot türünün ortak adıdır.[2] Sarımsı derileri üzerinde hayvan tehdit edildiğinde belirgin şekilde renk değiştiren mavi ve siyah halkaları ile ayırt edilebilirler. Aralarında yengeç, keşiş yengeci, karides ve diğer kabukluların da bulunduğu küçük hayvanlar ile beslenirler.

Dünyanın en zehirli deniz hayvanlarından birisi olarak tanınırlar.[3] Yaklaşık 12 ila 20 cm arasındaki küçük boyutlarına ve görece sakin yapılarına karşın tahrik edildiklerinde ve temas edildiğinde güçlü tetrodotoksin nörotoksini içeren zehirleri nedeniyle insanlar için tehlikelidirler.

Mavi halkalı ahtapotlar yaklaşık iki yıllık bir yaşam süresine sahiptir. Bu süre beslenme, sıcaklık ve yaşam alanındaki ışığın şiddetine göre değişiklik gösterebilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Finn, Julian (2017). "Hapalochlaena Robson, 1929". World Register of Marine Species. Flanders Marine Institute. 12 Şubat 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Şubat 2018. 
  2. ^ CBS News http://www.cbsnews.com/8301-202_162-57591718/tiny-but-deadly-spike-in-blue-ringed-octopus-sightings-sparks-fear-of-invasion-in-japan/ 2 Ekim 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  3. ^ "Ocean's Deadliest: The Deadliest Creatures -- Greater Blue-Ringed Octopus". Animal Planet. 18 Şubat 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Şubat 2019.