Mavi halkalı ahtapot

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Mavi halkalı ahtapot
Büyük mavi halkalı ahtapot (Hapalochlaena lunulata)
Büyük mavi halkalı ahtapot
(Hapalochlaena lunulata)
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia
Şube: Mollusca
Sınıf: Cephalopoda
Takım: Octopoda
Familya: Octopodidae
Cins: Hapalochlaena
Robson, 1929[1]
Tip tür
Hapalochlaena lunulata
Quoy & Gaimard, 1832
Türler
Dış bağlantılar
Commons-logo.svg Wikimedia Commons'ta Mavi halkalı ahtapot ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.
Wikispecies-logo.svg Wikispecies'te Mavi halkalı ahtapot ile ilgili detaylı taksonomi bilgileri bulunur.

Mavi halkalı ahtapotlar, Hapalochlaena cinsini oluşturan, Japonya'dan Avustralya'ya Pasifik ve Hint Okyanusu'nun gelgit havuzu ve mercan resiflerinde bulunan dört çok zehirli ahtapot türünün ortak adıdır.[2] Sarımsı derileri üzerinde hayvan tehdit edildiğinde belirgin şekilde renk değiştiren mavi ve siyah halkaları ile ayırt edilebilirler. Aralarında yengeç, keşiş yengeci, karides ve diğer kabukluların da bulunduğu küçük hayvanlar ile beslenirler.

Dünyanın en zehirli deniz hayvanlarından birisi olarak tanınırlar.[3] Yaklaşık 12 ila 20 cm arasındaki küçük boyutlarına ve görece sakin yapılarına karşın tahrik edildiklerinde ve temas edildiğinde güçlü tetrodotoksin nörotoksini içeren zehirleri nedeniyle insanlar için tehlikelidirler.

Mavi halkalı ahtapotlar yaklaşık iki yıllık bir yaşam süresine sahiptir. Bu süre beslenme, sıcaklık ve yaşam alanındaki ışığın şiddetine göre değişiklik gösterebilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Finn, Julian (2017). "Hapalochlaena Robson, 1929". World Register of Marine Species. Flanders Marine Institute. 12 Şubat 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Şubat 2018. 
  2. ^ CBS News http://www.cbsnews.com/8301-202_162-57591718/tiny-but-deadly-spike-in-blue-ringed-octopus-sightings-sparks-fear-of-invasion-in-japan/
  3. ^ "Ocean's Deadliest: The Deadliest Creatures -- Greater Blue-Ringed Octopus". Animal Planet. 18 Şubat 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi.