Mavi gözlü kakadu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mavi gözlü kakadu
Korunma durumu
Biyolojik sınıflandırma
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Aves
Takım: Psittaciformes
Familya: Cacatuidae
(Kakadugiller)
Alt familya: Cacatuinae
Cins: Cacatua
Tür: C. opthalmica
Cacatua opthalmica
Sclater, 1864

Mavi gözlü kakadu, ayırt edici mavi gözlere sahip bir kakadu türü. Diğer tüm kakadular gibi zygodactyl ayak yapısına sahip ve kuvvetli bir gagaya sahiptirler. Kendilerine oldukça benzeyen diğer kakadu türlerinden dikkat çekici gözleri sayesinde ayrılabilir.

Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Mavi gözlü kakadular yaklaşık olarak 50 cm uzunluğa sahiptirler. Tamamen beyaz vücutları ve oldukça güçlü siyah gagaları vardır. Gözlerinin çevresi açık mavi bir katmanla sarılıdır ve ismini de buradan almaktadır.

Erkeklerin iris renkleri koyu kahverengi, dişilerinse kırmızıdır ama bu bilgi güvenilir bir cinsiyet belirleme yöntemi değildir. Evcil hayvan olarak da beslenebilirler. 4 yaşında ergiliğe ulaşan bu kakadular 50 yıla kadar yaşayabilirler.

Sülfür taçlı kakadu ve sarı taçlı kakadu ile karıştırılmamalıdırlar. Mavi gözlü kakaduların sorguçları daha geride ve basıktır ayrıca gözlerinin çevresi sayesinde ayırt edilebilirler.[1]

Beslenme[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu kakadular genellikle çeşitli kuruyemişlerle ve meyvelerle (dut gibi) beslenirler ayrıca bazı böcekleri ve larvalarını da yiyebilirler.

Habitat ve Durum[değiştir | kaynağı değiştir]

Mavi gözlü kakadular Papua Yeni Gine ormanlarına özgü endemik bir türdür ayrıca Bismark Adaları'nda yaşayan tek kakadudur.

Yaşadıkları ormanlar yağ eldesi amacıyla tahribata uğramış ve bu durum kakadulara zarar vermiştir. Tahribat nedeniyle üreme düzensizlikleri meydana gelmiş ve popülasyon zayıflamıştır. Illegal kuş ticareti de popülasyonu iyice zayıflatmış ve 2008 yılında korunmasız türler (VU) arasına girmiştir.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Arşivlenmiş kopya". 8 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Şubat 2017.