Mavi Kelebekler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Mavi Kelebekler
Format Televizyon dizisi
Tür Drama
Savaş
Senarist Ümit Demiray
Yönetmen Metin Balekoğlu
Başrol Alma Terzic
Burak Hakkı
Oya Okar
Yunus Emre Yıldırımer
Tema müziği bestecisi Kıraç
Ülke  Türkiye
Dili Türkçe
Sezon sayısı 1
Bölüm sayısı 26
Yapım
Mekân Türkiye Sakarya
Bosna-Hersek Bosna-Hersek
Gösterim süresi 80 dakika
Yapım şirketi Sinevizyon
Yayın bilgileri
Kanal TRT 1
Yayın tarihi 19 Ekim 2011 - 17 Mayıs 2012
Durumu Sona erdi

Mavi Kelebekler, Sinevizyon tarafından yapılan ve Bosna savaşı dönemini anlatan Türk televizyon drama dizisidir. Dizi 1992'de başlayan Bosna savaşında Bosnalı halkının acılarını anlatmaktadır.

Dizi her Perşembe Türkiye'nin devlet televizyonu TRT1'de yayınlanmaktadır. Dizi başlamadan önce ekranda "Avrupa’nın ortasında ama insanlıktan çok uzakta, tüm dünyanın gözleri önünde yaşanan soykırımda hayatını kaybeden Boşnak Halkı’nın aziz anısına…" yazılı bir ekran yazısı belirir.[1]

Mavi Kelebek[değiştir | kaynağı değiştir]

Mavi kelebekler, mezarlarda açan ölüm çiçekleri ile beslenen, kanatları mavi renkli kelebek türüdür. Bu kelebekler Bosna savaşının ve Boşnak halkının acılarının simgesi haline geldi. Sırplar 1992 ve 1995 yılları arası Bosna savaşı sırasında toplu katliamlar düzenlemiş ve Boşnak cesetlerini kimsenin bulmaması için derin mezarlar kazmışlardır.[2] 2007 yılında Bosna-Hersek'in Sırbistan'a karşı açtığı soykırım davası için toplanan Uluslararası Adalet Divanı Sırbistan'ın bir soykırım yaptığına ilişkin bir kanıt olmadığına karar kılmıştır.[3] Bu karardan sonra Bosna devleti toplu mezarların bulunması için bir komisyon kurmuştur. Bir yıl sonra bazı bölgelerin jeolojik yapılarının değişmiş ve mavi kelebekler belirli bölgelerde yaygınlaşmış olması komisyonun ilgisini çekmiştir. Mavi kelebeklerin olduğu bölgelerde kazı çalışmaları yapılmış ve Bosna savaşına ait 300 adet toplu mezarlar bulunmuştur.[4]

Dizinin yayınlandığı TRT kanalı soykırımın 16. yılında "Mavi Kelebeğin İzinde" adlı bir program yapmıştır.[5]

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Karakter Oyuncu Açıklama
Aida Hasoviç Oya Okar Savaşın ortasında kalmış Boşnak kızdır. Murat'ı sevmektedir fakat çocukluk arkadaşı Sırp Marko da ona ilgi duyar. Sevdiği çocuk Murat'ı Derya adlı bir Türk kızından kıskanır. Çocuksu ve utangaçtır. Toplama kampına düşer, buradan kurtulur fakat psikolojisi bozulur. İstanbul'a tedavi için gider daha sonra geri Bosna'ya döner.
Murat Cengiç Yunus Emre Yıldırımer Murat, Aida ile aynı kasabada doğmuş Boşnak gençtir. İlkokulu ve ortaokulu kasabasında tamamladıktan sonra üniversite için İstanbul gider ve tıp okur. Yetimdir ve annesine düşkündür. Aida'yı sever fakat en yakın arkadaşı Marko da Aida'yı sever. Murat'ın bundan haberi yoktur.
Marko Petroviç Cahit Gök Murat'ın çocukluk arkadaşı Sırptır. Sırp olmasına rağmen Boşnaklara yardım eder. Aida'yı çok sevmektedir. İyi bir nişancı ve müzisyendir. Murat'ın aksine o öksüzdür. İçine kapanıktır.
Derya Kutay Gamze Topuz İstanbullu zengin bir iş adamının kızıdır. Üniversitede Murat ile aynı sınıfta okumuştur. Murat'ı sever ve onun için Boşnakça öğrenir. Murat'ın peşinden Bosna'ya gider. Aida'nın Murat'a aşık olduğunu fark eder. Hırslı bir kızdır fakat içinde adalet duygusu vardır.

Diğer Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Aktör Rol
Burak Hakkı Mirza Turkoviç
Sarp Akkaya Halil Latiç
Fikret Yıldırım Mustafa Hasoviç
İpek Tenolcay Safiye Hasoviç
Itır Esen Vasviye Cengiç
Ruhi Sarı Rasko Markoviç
Mehmet Ulay İsmet Hasoviç
Recep Aktuğ Radovan Petroviç
Barış Çakmak Selim Aliç
Özgül Sağdıç Emina Latiç
Bahar Yanılmaz Vesna Petroviç
Reyhan İlhan Havva Hasoviç
Yağız Atakan Savaş Enver Hasoviç
Yiğit Kirazcı Kosta Nikoliç
Eren Hacısalihoğlu Dejan Staniç
Huban Öztoprak Şaşa Maraviç
Biğdem Karavus Sevda Mehiç
Münir Akça Niko Petroviç
Ege Gürel Leo Zubac
Fahri Öztezcan Filip Zubac
Nurettin Sönmez Branka Brekoviç
Suzan Kardeş Jovanna Zubaç
Tayfun Sav Milos
Alma Terziç Konuk Oyuncu

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Ölüm Çiçekleri-Saraybosna

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]