Mavi Işıklar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mavi Işıklar
Başladığı yer İstanbul, Türkiye
Tarzlar Rock,
Anadolu rock
Etkin yıllar 1964 -1971;1990-günümüz
Müzik şirketi Ada Müzik
İlişkili hareketler Nejat Toksoy, The Beatles, Murat Ses, Moğollar, Silüetler
Üyeler Çetin Yavuzdoğan
Cihat Günaydın
Zamir Manisa
Adnan Göyken
Atila Şimşek
Acar Tanlak
Fikret Ural
Eski üyeler Metin Yavuzdoğan
Nejat Toksoy

Mavi Işıklar, Türk rock müzik grubu. 7 Eylül 1964 tarihinde kurulmuştur. Grup Çetin ve Metin Yavuzdoğan kardeşler, Nejat Toksoy, Cihat Günaydın ve Zamir Manisa’dan oluşuyordu.[1][2]

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

1964 yılında bir gazetenin çekilişlerinden birine katılarak, sahne alırlar ve çok beğenilirler. Grup üyelerinin hepsi de aynı tip kıyafet giymişler ve müziklerini Amerikan tarzı olarak belirlemişlerdir. Müzikleri geniş beğeni toplamış grubu, ilk başlarda üniversitede okudukları için fazla hızlı yükselmek istemezler ve sadece bir sinema salonunda küçük konserler verirler. Ancak 1964 Aralık ayında, Hürriyet gazetesi'nin tarihinde ilk defa düzenleyeceği Altın Mikrofon yarışmasına katılırlar. Sonuç ilk başta bekledikleri gibi olmayıp ikincilikle yetinseler de, aslında halk gözünde onlar birinci olmuş ve kısa sürede şöhreti yakalamışlardır.[3]

Amerikan tarzıyla başlasalar da daha özgün bir hale gelerek Batı müzik aletleri, tekniği ve tarzıyla modern Türk müziği oluştururlar. 1966 yılında Altın mikrofon müzik yarışmasında tekrar ikinci olurlar. Yine bu yıl Ankara Rüzgarı’nın yanına üç İngilizce şarkı katılarak yapılan plak en gürültü koparan bir yapım olmuştur. Eleştirmenlerden tam not alır ve aranjman yönünden çok kuvvetli” bulunur. “Ankara RüzgarıBeatles’ın “Paperback Writer”ile liste başı olduğu, Marc Aryan, Peppino Di Capri ve Adamo tarafından parsellenen Top 10'a girmeyi başaran ender Türkçe şarkılardan biridir. Zaman zaman üyelerinde askerlik, yurt dışına gitme gibi nedenleriyle değişiklikler olan Mavi Işıklar grubu pijamayla şarkı söyleme, yatak odalarını sahneye getirme gibi ilginçliklere de imza atarlar. Ancak grubun solisti Nejat Toksoy ile Orgcusu Metin Yavuzdoğan’ın aynı anda uzun süre vatani görev için gruptan ayrılmaları grubu yavaşlatır ve nihayet arabesk rüzgarının da etkisiyle müzik yaşamlarına nokta koyarlar.

1990 yılında tekrar bir araya gelen grup 2000'li yıllarda bile eski hayranlarının yanı sıra yeni hayranlarının beğenisini toplayarak, şarkı söylemeye devam ettiler.[4]

2011 yılında Kanal D ekranlarında yayınlanan "Öyle Bir Geçer Zaman ki" dizisindeki baş karakterlerden biri olan Mete'nin "İyi Düşün Taşın" şarkısını söylemesi ile yeniden gündeme gelmişlerdir. Necati'nin söylediği "Helvacı" isimli parçaları da bir hayli ses getirmiştir.

Üyeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Sonradan katılanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Atila Şimşek - Davul
  • Acar Tanlak - Elektro Gitar, Solist (1969-?)
  • Fikret Ural - Elektro Gitar (1970-?)

Stüdyo albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Mavi Işıklar adını nereden almıştı". www.odatv4.com. 30 Aralık 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Aralık 2022. 
  2. ^ Müdürlüğü, Kadıköy Belediyesi Bilgi İşlem. "Türkiye'nin The Beatles grubu "Mavi Işıklar"| Haberler". www.gazetekadikoy.com.tr. 30 Aralık 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Aralık 2022. 
  3. ^ "Müziğimizin Mavi Işığı". www.cumhuriyet.com.tr. 30 Aralık 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Aralık 2022. 
  4. ^ "60'ların efsane grubu Mavi Işıklar COOP sahnesinde - Kültür-Sanat haberleri". Sözcü. 30 Aralık 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Aralık 2022. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]