Mavera (dizi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mavera
Mavera.jpg
Dizinin afişi
Format Televizyon dizisi
Tür Tarihi
Dini
Senarist İbrahim Ethem Arslan
Mustafa Burak Doğu
Öykü Gökhan Gürses
Talha Bayansal
Emin Yardım
Yönetmen Doğan Ümit Karaca
Başrol Korel Cezayirli
Görkem Sevindik
Tansel Öngel
Sinan Tuzcu
Hasan Küçükçetin
Zara
Ferit Kaya
Mehmet Korhan Fırat
Hakan Adrian Can
Evren Erler
Recep Usta
Nusret Çetinel
Erdem Ergüney
Nur Berfin Çiroğlu
Dilaray Yeşilyaprak
Alkan Kızılırmak
Açılış müziği Mavera jenerik
Bitiş müziği Mavera jenerik
Besteci Ender Gündüzlü
Erkin Hadimoğlu
Ülke  Türkiye
Dili Türkçe
Sezon sayısı 1
Bölüm sayısı 26
Yapım
Yapımcı Yusuf Esenkal
Serdar Öğretici
Mekân Konya
Görüntü yönetmeni Münür Gürsoy
Gösterim süresi 90 dakika
Yapım şirketi ES Film
Yayın bilgileri
Kanal TRT 1
Resim formatı 16:9 1080p
Yayın tarihi 12 Nisan 2021 - 7 Mayıs 2021
Durumu Sona erdi

Mavera, ES Film imzalı, ilk bölümü 12 Nisan 2021 tarihinde TRT 1'de yayınlanan, Ahmed Yesevi'nin hayatını ve yaşantılarını anlatan, tarihi ve dini türündeki Türk televizyon dizisidir. Başrollerinde Korel Cezayirli, Görkem Sevindik, Tansel Öngel, Hasan Küçükçetin, Sinan Tuzcu, Recep Usta ve Zara gibi oyuncular yer almaktadır. Dizi, 26 bölüm şeklinde planlanarak çekilmiştir.

Dizinin çekimleri, 2020 yılının yaz ayında Konya'da gerçekleştirilmiştir ve 2021 yılının Ramazan ayında yayınlanması hedeflenmiştir.

Yönetmenliğini Doğan Ümit Karaca’nın yaptığı, Ramazan ayına özel mini bir dizi olan Mavera, 7 Mayıs 2021 gecesi sona ermiştir.[1]

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizi, tarihteki ilk alperenlerin ve onlardan biri olan Hace Ahmed Yesevi'nin hayatını anlatmaktadır. Dizide, Hace Ahmed Yesevi ile beraberindeki Türkistanlı üç derviş, pirleri Yusuf Hemedani tarafından zamanın parlak şehirlerinden biri olan Bağdat’a gönderilir.[2]

Yusuf Hemedani tarafından Bağdat yerleşkesine gönderilen Ahmed Yesevi, burada yoğun bir mücadele vermektedir.[3]

''Mavera'' kelimesinin anlamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Mavera kelimesinin anlamı Türk Dil Kurumu'na göre şöyledir: Bir şeyin ötesinde, arkasında, gerisinde bulunan yer, zaman.

Teknik ekip[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizinin yönetmeni Doğan Ümit Karaca, yapımcıları Yusuf Esenkal ve Serdar Öğretici, uygulayıcı yapımcısı Selda Günsay'dır. Dizinin senaryosu Mustafa Burak Doğu ve İbrahim Ethem Arslan tarafından yazılmıştır.

Dizinin yardımcı yönetmeni Ömer Alkan, ikinci yönetmeni Volkan Kapkın'dır. Görüntü yönetmeni Münür Gürsoy, sanat yönetmeni Bekir İldem'dir.  Dizinin müzikleri Ender Gündüzlü ile Erkin Hadimoğlu tarafından hazırlanmıştır. Kostüm tasarımı ise Sema Gücer tarafından yapılmıştır.

Dizinin cast direktörü Nalan Yıldırım'dır. Post prodüksiyon sorumlusu Sami Suntay'dır. Genel koordinatörü Sibel Tuna, drama koordinatörü Mestan Sakallı ve yapım koordinatörü Vedat Önal'dır.  Reji koordinasyon sorumlusu Özge Oran, yapım sorumlusu Adem Yurduseven, yapım amiri Ercan Sönmez ve set amiri ise Kadir Fuat İnci'dir.[4]

Oyuncu kadrosu ve karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu Rol Bölüm Bilgi
Korel Cezayirli Hâce Ahmed Yesevî 1-26 Yusuf Hemedani tarafından Bağdat'a gönderilen, Anadolu'ya daha önce gitmemiş olsa dahi, onun Türkleşmesine vesile olan mutasavvıftır.
Görkem Sevindik Sarı Saltuk 1-26 Selçuklu Devleti'ne istihbarat veren bir casustur. Hace Ahmed ile daha sonradan tanışmış ve ona sadık olmuştur.
Tansel Öngel Mahmud 1-23 Ahmed Yesevi'nin en yakın dostudur. Cengaver bir kişiliği vardır. Hace'yi çok sever ve sürekli onu korumayı kendine vazife edinmiştir. 23. bölümde, göçmen ailelerinin obasına yapılan saldırıda şehit olmuştur.
Sinan Tuzcu Âtıf 1-26 Halifenin veziridir. Haşhaşi teşkilatına bilgi veren bir haindir. Ahmed Yesevi ve dostlarına her türlü eziyeti yapmak için uğraşmaktadır. Final bölümü olan 26. bölümde, Sarı Saltuk tarafından öldürülür.
Hasan Küçükçetin Pehlivan Hamza Usta 1-23 Ahmed Yesevi'nin ustasıdır. Aynı zamanda pehlivandır. Uzun boylu, iri yapılı birisidir ve silah olarak sürekli balta kullanır. Yeri geldiğinde öğüt vermesini de bilir. 23. bölümde, göçmen ailelerinin obasına yapılan saldırıda şehit olmuştur.
Necip Karakaya Yusuf Hemedanî 1-19 Ahmed Yesevi'nin piridir. Türk-İslam dünyasının önde gelen din adamlarındandır.
Zara Kara Leyla 1-26 Bağdat'taki evinde kadınları oynatıp bununla para kazanan bir kadındır. Tüm Bağdat'ta adı kötüye çıkmıştır. Ahmed Yesevi, Bağdat'a geldiğinde onun dükkanını satın almış ve bu vesileyle tanışmışlardır. Sonrasında Hace'ye sadık, temiz birisi olmuştur.
Recep Usta Mansur 1-26 Hace Ahmed Yesevi, Mahmud ve Pehlivan Hamza'nın yoldaşıdır.
Mehmet Korhan Fırat Şahsuvar 2-26 Önceleri Bağdat'ta, fakir olan mahallesinin karnını doyurmak için her türlü hırsızlık ve kaçakçılık yapan, zenginlerden nefret eden birisiydi. Ardından Hace'yi tanımasıyla birlikte, onun yoluna girmiş, ona sadık olmuş ve bu işlerden uzak durmuştur.
Hakan Adrian Can Necat 1-26 Bağdat'ta görevli olan bir Haşhaşi daisidir. Vezir Atıf'ın yardımları ve istihbaratlarıyla Hace'yi ve dostlarını yok etme peşindedir. Final bölümünde Şahsuvar tarafından öldürülür.
Ferit Kaya Mervan 1-22 Bağdat'taki Hemedani Tekkesi'nin baş dervişidir. Hace Ahmed'in gelmesiyle birlikte ondan nefret etmiş ve onun yoluna taş koymaya çalışmıştır. Aynı zamanda Vezir Atıf'a bağlı ve sadık birisidir. 22. bölümde Şahsuvar tarafından öldürülür.
Nusret Çetinel Halife Müsterşid 1-26 Bağdat'ın halifesidir. Oldukça yaşlı bir kişidir. Önceleri her türlü işlerini veziri Atıf'a yaptırdığı için Atıf'ın hainliğini fark etmemiştir. Sonrasında Hace yardımıyla öğrenir ve ona minnet duyar.
Evren Erler Dübeys bin Sadaka 1-26 Selçuklu Devleti'ni çökertmek için her türlü faaliyeti yürüten kıdemli birisidir. Haşhaşi tarikatı ve dahi Abbasi halifeliğini kontrol altında tutan vezir Atıf da dahil olmak üzere birçok kişiyle işbirliği yapar. Final bölümünde, mekanına düzenlenen saldırıda kaçmıştır ve bir daha görülmemiştir.
Erdem Ergüney Kutluk 1-26 İlk bölümde Hace Ahmed ve dostlarını ağırlayıp barındıran göçer obasının sahibidir. Hace ve onun dostlarına her türlü yardımı dokunmuştur.
Nur Berfin Çiroğlu Aytolu 1-26 Kutluk'un kızıdır. Hace Ahmed'e sevdalanmıştır. Sevgisini bir türlü dile getirememiştir. Obasına düzenlenen bir saldırıda, Haşhaşiler tarafından yakalanıp işkence edilmiştir ve ardından mankurt edilip Hace'yi öldürmesi için görevlendirilmiştir. Final bölümünde; Hace'yi öldürmek için davranır, ancak başka bir çare kalmadığından halifenin kızı Asife tarafından öldürülür.
Dilara Yeşilyaprak Asife Sultan 1-26 Halife Müsterşid'in kızıdır. O da Hace Ahmed'e sevdalanmıştır ve o da sevgisini dile getirememiştir.
Demircan Kaçel Yalgız 1-26 Göçer obasında yaşayan, hiç konuşmayan, yıllar önce anne ve babasını kaybeden yetim bir oğlandır. Hace ile tanıştıktan sonra ona derin bir saygı duymuş ve ardından konuşmayı başarmıştır.
Arben Akış Necip 1-21 Şahsuvar'ın mahallesinde yaşayan ve Şahsuvar ile sürekli takılan küçük bir çocuktur. İlk bölümde bir dükkandan ekmek çalınca, Hace Ahmed, onu dövmek isteyen adamları durdurur ve onu korur. Bu olay vesilesiyle tanışırlar. Sonrasında Şahsuvar ile birlikte Hace'nin yoluna girerler. 21. bölümde, Hace'nin adamları tarafından zehir aracılığıyla ölür ve küçük bir çocuğun ölümü Hace'yi ve dostlarını bayağı üzer.
Handan Yıldırım Dadı 1-26 Asife Sultan'ın dadısıdır.
Haydar Köyel Adnan 1-22 Kara Leyla'nın baş yardımcısıdır. Her türlü bilgiyi ona iletir.
Volkan Uygun Üzeyir 1-26 Dübeys bin Sadaka'nın yiğit adamlarından biridir. Korkusuzdur ve efendisine bir köpek kadar sadıktır. Final bölümünde Selçuklu askerleri tarafından okla öldürülür.
Alper Türedi Tarık Usta 1-26 Bağdat'ta uzun yıllardır yaşayan Hristiyan bir esnaftır. İnsanların yaşayışına ve inançlarına saygı gösterir. Hace'ye yardımları da dokunmuştur. Final bölümünde, Hace'yi tanımanın da verdiği huzur ve memnuniyetle, kendi isteği ile müslüman olur.
Mehmet Ali Aysin Urungu 1-23 Kutluk'un oğlu, Aytolu'nun kardeşidir. Obalarına düzenlenen saldırıda, düşmanları tarafından öldürülür.
Sedat Mert Sedat 1-26 Dübeys bin Sadaka'nın en güvendiği adamıdır. Final bölümünde Sarı Saltuk tarafından öldürülür.
Alkan Kızılırmak Selçuklu komutanı 1-26 Selçuklu Devleti'ne hizmet eden yiğit bir komutandır. Sarı Saltuk ile birlikte Bağdat'taki düşmanlarını temizleme görevini üstlenirler.

Genel bakış[değiştir | kaynağı değiştir]

SezonBölüm
sayısı
Orijinal yayın tarihi
Başlangıç tarihiBitiş tarihiKanal
12612 Nisan 2021 (2021-04-12)7 Mayıs 2021 (2021-05-07) (Final)TRT 1

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Mavera ne zaman çekildi? Mavera dizisinin konusu nedir?". Haberler.com. 2 Mayıs 2021. 4 Mayıs 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ağustos 2021. 
  2. ^ "Mavera dizisi bilgileri". 12 Nisan 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  3. ^ "TRT 1 Mavera Oyuncuları İsimleri Karakterleri Konusu". DiziFilmGazetesi. 11 Nisan 2021. 17 Nisan 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  4. ^ "Mavera dizisi bilgileri". 10 Mayıs 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]