Maurus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Maurus
Hans Memling 070.jpg
Benediktin bir keşiş
Doğum c. 512
Roma
Ölüm 15 ocak 584
Saumur, Galya
Kutsayanlar Katolik Kilisesi, Anglikan
Yortu 15 ocak

Maurus (c. 512 - 15 ocak 584), Nursialı Benedikt'in ilk öğrencisidir. Büyük Gregorius'un naklettiğine göre asil bir Romalı aile tarafından manastır hayatında yetiştirilmek üzere küçük yaşta manastıra verilmiştir. Maurus örnek bir Benediktin keşişi olarak Gregorius yazdığı biyografide Maurus'a dair 4 hikâyeye yer vermiştir. Bunlardan en meşhuru Maurus'un kendisi ile aynı zamanlarda manastıra verilen Placidus'u kurtarma hikâyesidir. Bu hikâye ortaçağ ve Rönesans tablolarında sıkça resmedilmiştir.

9. yüzyılda Maurus ile aynı zamanda yaşamış biri tarafından kaleme alındığı söylenen Aziz Maurus'un Hayatı adlı bir kitap ortaya çıkmıştır. Bu kitapta anlatıldığına göre Le Mans piskoposu Nursialı Benedikt'e bir heyet göndererek Fransa'da manastır hayatını kurmak üzere Monte Cassino manastırından keşişler göndermesini istemiştir. Kitap Maurus ve arkadaşlarının İtalya'dan Fransa'ya giderken yaptıkları uzun yolculukta başlarından geçenleri anlatmaktadır. Bu seyahat sırasında yaşadıkları çeşitli maceralarda Maurus genç bir keşişlikten mucizeler gösteren ulu bir din adamı olmaya geçmiştir. Fransa'ya hicretten sonra Fransa'daki ilk Benediktin manastırı olan Glanfeuil Manastırı'nı kurmuştur. 13. yüzyıl da burada yapılan manastır kilisenin kalıntıları hala durmaktadır.

Aziz Benedikt, Maurus ve Placidus

Hristiyan bilginleri Maurus'un hayatının anlatıldığı kitabın 6. yüzyıl değil 9. yüzyıl da Glanfeul piskoposu Odo tarafından bölgede yaşadığı iddia edilen azizlere ait yerel tarikatları çekici hale getirmek için yazıldığını düşünmektedir.

Piskopos Odo ve Glanfeuil keşişleri Vikinglerin istilası yüzünden 862 yılında Paris'e kaçmış ve Maurus'un tarikatını burada Saint-Pierre-des-Fossés manastırında devam ettirmiştir.

11. yüzyılda Maurus'un tarikatı Fransa'daki tüm manastırlara yayılmış, oradan İtalya'ya Monte Cassino'ya ulaşmış ve arkadaşı Placidus'un tarikatı ile birlikte kabul edilmiştir. Ortaçağ sonlarında ise Maurus ve Placidus'un tarikatları tüm Benediktin manastırlarına yayılmıştır.

Günümüzde de varlığını sürdüren Aziz Maurus Cemaati ismini bu azizden almıştır.

18. yüzyıla gelindiğinde Saint-Pierre-des-Fossés manastırının gerilemesi üzerine Maurus'a bağlı keşişler Saint-Germain-des-Prés Manastırı'na yerleşmişlerdir.

Ressamlar tarafından genelde elinde mızrak taşıyan bir keşiş olarak resmedilmiştir. Hristiyanlar tarafından ateş, romatizma, epilepsi ve gut hastalığına karşı yardımı istenir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]