Matthias Fekl

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Matthias Fekl (Şubat 2016)

Matthias Fekl (d. 4 Ekim 1977, Frankfurt, Almanya) Fransız siyasetçi ve bakan.

Eğitimci bir Alman baba ile eğitimci bir Fransız annenin çocuğu olarak Almanya'da doğmuş ve Almanya'daki bir Fransız lisesinde eğitim görmüştür. Fontenay-Saint-Cloud'daki École normale supérieure'ü ardından Institut d'études politiques de Paris ve École Nationale d'Administration'u bitirmiştir. Almanca ve Felsefe alanında uzmanlaşmıştır.

2001'de Sosyalist Parti'ye girmiş ve Bertrand Delanoë'ye yakınlaşmış ardından Sosyal demokrat çizgideki À gauche, en Europe (Solda, Avrupa'da) adlı düşünce kulübüne dahil olarak Pierre Moscovici ve Dominique Strauss-Kahn'a yakınlaşmıştır.

2005-2010 yılları arasında Paris İdare Mahkemesi üyesi olmuştur.

2008'de Marmande belediye meclisi üyesi seçilmiş ve belediye başkan yardımcısı (maliyeden sorumlu) olmuştur. 2010 yılında Akitanya bölgesel konseyi üyeliğine seçilmiş, ekonomik kalkınma, istihdam ve işletmelerden sorumlu başkan yardımcısı olmuş ve 2012'de milletvekili seçilince belediye meclisindeki görevlerinden ve bölgesel konsey başkan yardımcılığından istifa etmiş ve milletvekilliği ile beraber sadece bölgesel konsey üyeliğine devam etmiştir. bölgesel yönetimler kanunun değişmesi ile değişerek genişleyen Yeni Akitanya bölgesel konseyi üyeliğine 2015 yılında seçilmiş halen görevini sürdürmektedir. 4 Eylül 2014 tarihinde Dış Ticaret, Turizmin Tanıtımı ve Yurtdışında yaşan Fransızlardan sorumlu Devlet Sekreteri olarak atanmış, 21 Mart 2017 tarihinde ise İçişleri Bakanı olmuştur.