Matthew Flinders

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Matthew Flinders
Antoine Toussaint de Chazal tarafından 1806-1807 tarihlerinde Mauritius'ta yapılmış portresi
Doğum16 Mart 1774(1774-03-16)
Donington, Lincolnshire, İngiltere
Ölüm19 Temmuz 1814 (40 yaşında)
Londra, İngiltere
MeslekBirleşik Krallık Kraliyet Donanması subayı

Matthew Flinders (16 Mart 1774 – 19 Temmuz 1814) Birleşik Krallık Kraliyet Donanması albayı, denizcisi ve kartograftır. New Holland'ın ikinci kere çevresinin dolaşıldığı seferi yönetti ve burayı bir kıta olarak tanımlayıp sonradan "Avustralya ya da Terra Australis" olarak adlandırdı. Abel Tasman Avustralya'nın çevresini 1642-43 yılları arasında daha geniş çaplı bir şekilde dolanmış[1] ve kuzey kıyısını 1644'te haritalamıştır.

Flinders güney okyanusa 1791 ve 1810 yılları arasında üç sefer yaptı. İkinci seferde George Bass ve Flinders, Van Diemen's Land'in (günümüzde Tazmanya) bir ada olduğunu doğruladılar. Üçüncü seferinde Flinders Avustralya olarak adlandırılacak olan anakaranın çevresini dolaştı.

1803 yılında İngiltere'ye geri dönmeye başlayan Flinders'in gemisi Île de France'da (günümüzde Mauritius) acil bakım için durakladı. Her ne kadar Britanya ile Fransa savaş hâlinde de olsa, Flinders görevinin bilimsel olması nedeniyle güvenli geçiş hakkına sahip olacağını düşündü ancak adanın Fransız valisi tarafından altı yıldan fazla bir süre tutuklu olarak tutuldu. Esaret altında olduğu süre boyunca daha sonra yayınlanması için seferlerini detaylı olarak kaydetti ve New Holland ve New South Wales'in yeni bir kıta olarak "Avustralya" adıyla adlandırılması için gerekçelerini ortaya koydu. Bu öneri daha sonra vali Lachlan Macquarie tarafından kullanılmaya başlandı.

Her ne kadar 1810 yılında evine dönebilse de Flinders'ın sağlık durumu bozulmuş olduğundan A Voyage to Terra Australis adlı kitabı ve atlasının başarısını görebilecek kadar yaşamadı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ James Backhouse Walker, Abel Janszoon Tasman: His Life and Voyages, Royal Society of Tasmania önünde 25 Kasım 1895'te okunan bildirinin ilk cümlesi

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]