Matei Basarab

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Matei Basarab

Matei Basarab (ö. Nisan 1654), Eflak (bugün Romanya'da) voyvodası (1632-54). Hükümdarlık döneminde kültür ve yönetim alanlarında önemli ilerlemeler sağlanmıştır.


1632 yılında Eflak voyvodası (prensi) olarak Matei Basarab seçildi (1632 – 1654). Seçilme nedenleri arasında, Eflak Boyerlerinin, Rum ve Levanten kökenli voyvodalara olan tepkisi önemli bir yer tutar.[1] Eski Basarab Hanedanı'nın som temsilcilerinden olan Matei, hükümdarlığının büyük bölümünü, rakibi Boğdan voyvodası Vasile'nin (Kurt) Eflak tahtına yönelik tehditlere karşı mücadele etmekle geçirdi. Vasile'nin 1637 ve 1639'daki saldırılarını başarıyla püskürttükten sonra, 1653'te rakibini kesin olarak yenilgiye uğrattı. Ama Osmanlılar karşısında Eflak'ın bağımsızlığını koruyamadı ve hükümdarlığı boyunca toprakları Osmanlı Devleti'nin egemenliği altında kaldı.

Halkın refahıyla yakından ilgilenen bir yönetici olan Matei, ekonomi, kültür ve hukuk alanlarında çeşitli reformlar yaptı. Ülkeye ilk kez matbaa makinesini getirdi (1634), Eflak yasalarını derledi (1652). Sanat ve din alanlarındaki liberal girişimleri destekleyerek ülkesinin gelişmesine önemli katkılarda bulundu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Bizimkiler - Evrenin Merkezi Dünya Değil
Önce gelen:
Radu Iliaş
Eflak Voyvodası
1632 - 1654
Sonra gelen:
Constantin Șerban Basarab