Masumların Katli

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Masumların Katli
Sanatçı Peter Paul Rubens
Yıl 1611-1612
Tür Yağlıboya
Konum Ontario Sanat Galerisi
Masumların Katli
Sanatçı Peter Paul Rubens
Yıl 1636-1638
Tür Yağlıboya
Konum Alte Pinakothek, Münih

Masumların Katli, Peter Paul Rubens tarafından çizilmiş iki farklı tabloya verilen isimdir. Tablolarda, Matta İncili'nde yer alan Masumların Katli isimli bölüm betimlenmiştir.

Tabloların geçmişi[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk tablo[değiştir | kaynağı değiştir]

Rubens tablonun ilk versiyonunu 1611 ile 1612 yıllarında çizdi. 18. yüzyılda tablo, Rubens'in bir başka önemli eseri olan Samson ve Delilah ile birlikte, Avusturya'nın Viyana şehrindeki Lihtenştayn Müzesi koleksiyonuna dahil edildi. 1767'de Vincenzio Fanti'nin hatalı kataloglaması sonucunda tablo, Rubens'in yardımcılarından Jan van den Hoecke'ye atfedildi. Tablo 1920'de Avusturyalı bir aileye satılana kadar bu müzede kaldı. Ardından 1923'te, kuzey Avusturya'daki Stift Reichersberg isimli bir manastıra ödünç verildi.

Tablo 2001 yılında, Flaman ve Hollandalı ressamlar hakkında bir uzman olan George Gordon tarafından Londra'daki Sotheby's müzayede salonundaki bir açık artırmada fark edildi. Gordon, yaklaşık aynı dönemde çizilen Samson ve Delilah ile benzeşen özelliklere ve stile sahip olan tablonun, Rubens tarafından çizildiğine ikna oldu. Tablo Sotheby's'de 10 Temmuz 2002 tarihli müzayedede 49,5 milyon pounda satıldı. Alıcının kimliği önce gizli tutuldu, daha sonra Kanadalı medya patronu Kenneth Thomson olduğu açıklandı. Resim bu açık artırmadaki fiyatıyla, "eski ustalardan" birine ait en pahalı resim ünvanını kazandı.

Resim müzayededen sonra National Gallery, London'a ödünç verildi. Resmin burada üç yıl sergilendikten sonra Toronto'daki Art Gallery of Ontario'ya ödünç verilmesi amaçlanıyordu. Ancak Art Gallery of Ontario'da Frank Gehry tarafından tasarlanan yeniden düzenleme çalışmaları bitene kadar National Gallery'de kalması kararlaştırıldı.[1]

İkinci tablo[değiştir | kaynağı değiştir]

Ressam hayatının sonuna doğru, 1636 ile 1638 yılları arasında, Masumların Katli'nin ikinci bir versiyonunu çizdi. 1706'da Münih'teki Alte Pinakothek tarafından satın alınan bu tablo halen orada sergilenmektedir.[2] Bu tablonun bir gravür kopyası 1643'te Paulus Pontius tarafından yapılmıştır.[3]

Analiz[değiştir | kaynağı değiştir]

Ressam 1600 ile 1608 yılları arasında, Caravaggio gibi İtalyan barok ressamların eserlerini incelediği bir İtalya gezisine çıkmıştı. Masumların Katli'nde ressamın bu gezide öğrendiklerinin izleri vardır. Tablolardaki açık dramatik stil, sahnenin duygusal dinamizmi ve zengin renkler bu İtalyan etkisinin sonucudur. Ayrıca chiaroscuro tekniğinin kullanılması da yine ressamın İtalyan ressamlarından etkilendiğinin göstergesidir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]