Masseter kası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Çiğneme kasları
Latince isimm. masseter
SistemÇiğneme kasları
Artermasseteric artery
Toplardamarmasseteric vein
Tanımlayıcılar
Microsoft Academic2908927796, 2910176466 2780880470, 2908927796, 2910176466
MeSHD008406
TA2105
FMA48996

Masseter kası (Latince: musculus masseter), insan ve memeli hayvanların anatomisinde çiğneme kaslarından biridir. Sadece memelilerde bulunan kas, bitkisel maddelerinin çiğnenmesini kolaylaştırmak için otoburlarda özellikle güçlüdür.[1] Ayrıca en belirgin, yüzeysel ve güçlü çiğneme kasını oluşturur.

Kasın ismi Yeni Latince'den gelmekte olup, bu dile Yunanca kökenli çiğnemek anlamına gelen masasthai (μασᾶσθαι) kelimesinden girmiştir.

Yapı[değiştir | kaynağı değiştir]

Masseter kasının görselini yansıtmaktadır.

Masseter, yüzeysel ve derin olmak üzere iki kısımdan oluşan kalın, dörtgenimsi bir kastır. Yüzeysel bölümün orjini elmacık kemiğinin prosesusunda yer alan bir aponöroz ile zigomatik kemerdir. Daha kaslı olan derin bölümün orjini ise elmacık kemiğinin medial yüzeyinin tamamıdır. Kasın derin kısmı, anterior olarak yüzeysel kısmı tarafından kısmen örtülüdür. Posterior olaraksa parotis bezi tarafından örtülmüştür.

Diğer üç çiğneme kası (temporalis, medial pterygoid ve lateral pterygoid) ile birlikte masseter, trigeminal sinirin mandibuler bölümünün (V3) ön bölümü tarafından innerve edilir. İnnervasyon yolu şudur: gyrus precentralis > genu capsula interna > nucleus motorius nervi trigemini > nervus trigeminus > nervus mandibularis > musculus masseter.

İşlev[değiştir | kaynağı değiştir]

Tüm kasın bilateral kasılması sonucunda çenenin ve alt çenenin yükseltilmesi sağlanır. Çene kemiğinin yükselmesi, çenenin kapanması sırasında meydana gelir. Masseter medial pterigoid kasıyla paralellik gösterir, ancak daha güçlüdür ve yüzeysel lifleri deride kendini çıkıntıyla belli edebilir.

Tıbbi önem[değiştir | kaynağı değiştir]

Ekstraoral muayene sırasında hastanın yanında durulur, kas görsel olarak incelenir ve bilateral olarak kas palpe edilir. Ellerin parmakları kasın üzerine yerleştirilerek hastadan dişlerini sıkması istenir.[2]

Masseter kasları, diş gıcırdatma veya sıkıştırma alışkanlığına (bruksizm) sahip hastalarda ve sürekli sakız çiğneyen kişilerde kaslar genişleyerek büyüyebilir. Bu asemptomatik ve sorunsuz masseterik hipertrofi, genellikle iki taraflıdır, ancak tek taraflı olabilir. Hipertrofi iki taraflı olsa bile, kasların eşitsiz büyümesi nedeniyle yüzde asimetri oluşabilir. Bu ekstraoral genişleme parotis tükürük bezi hastalığı, diş enfeksiyonları ve çene-yüz tümörleri ile karıştırılabilir, ancak bu hastalıklarla ilişkisi yoktur. Hastaların çoğu estetik kaygılar nedeniyle tıbbi yardım almaktadır.[2]

Ek resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Romer, Alfred Sherwood; Parsons, Thomas S. (1977). The Vertebrate Body. Philadelphia, PA: Holt-Saunders International. s. 283. ISBN 0-03-910284-X. 
  2. ^ a b Illustrated Anatomy of the Head and Neck, Fehrenbach and Herring, Elsevier, 2012, p. 97