İçeriğe atla

Masaru Emoto

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Masaru Emoto (江本 勝 Emoto Masaru, d. 22 Temmuz 1943 – ö. 17 Ekim 2014), insan bilincinin suyun moleküler yapısı üzerinde etkisi olduğunu savunan, Japon millî yazardır.

Emoto'nun hipotezi yıllar boyunca gelişim göstermiştir. Çalışmalarının başında suyun kendisine tabi tutulduğu enerjiyle "rezonans" halinde olduğuna ve kirletilmiş suyun dua ve pozitif görüntüleme teknikleriyle eski haline döndürülebileceğine inanıyordu.

1999'dan beri Emoto Messages from Water (Sudan Mesajlar) adlı çalışmasına ait birkaç cilt yayınlamıştır. Bu çalışmalar, su ile yaptığı deneyleri ve deneylerin sonucunda suyun oluşturduğu kristal yapısının fotoğrafları içermektedir. Emoto'nun fikirleri "Ne Biliyoruz Ki?" adlı belgesel filminde yer almaktadır

Dr. Emoto'nun deneylerini tekrarlayan birçok kişi benzer sonuçları alamamıştır. 2003 yılında bu deneyleri tekrarlayan ve sonuç alamayan James Randi, Dr. Emoto'ya eğer test şartlarında deneyini tekrarlayabilirse 1.000.000 USD teklif etmiştir, fakat Dr. Emoto bu iddiayı kabul edememiştir.

Son olarak 2014 yılında Carry Poppy, Dr. Emoto'nun deneyini tekrarlamış ve başarısız sonuçları yayınlamıştır.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 8 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Şubat 2015.