Masaru Emoto

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Masaru Emoto (江本 勝 Emoto Masaru, d. 22 Temmuz 1943 – ö. 17 Ekim 2014), insan bilincinin suyun moleküler yapısı üzerinde etkisi olduğunu savunan bir Japon yazardır.

Emoto'nun hipotezi yıllar boyunca gelişim göstermiştir. Çalışmalarının başında suyun kendisine tabi tutulduğu enerjiyle "rezonans" halinde olduğuna ve kirletilmiş suyun dua ve pozitif görüntüleme teknikleriyle eski haline döndürülebileceğine inanıyordu.

1999'dan beri Emoto Messages from Water (Sudan Mesajlar) adlı çalışmasına ait birkaç cilt yayınlamıştır. Bu çalışmalar, su ile yaptığı deneyleri ve deneylerin sonucunda suyun oluşturduğu kristal yapısının fotoğrafları içermektedir. Emoto'nun fikirleri "Ne Biliyoruz Ki?" adlı belgesel filminde yer almaktadır.

Emoto'nun çalışmaları çoğunlukla sözdebilim olarak nitelendirilir ve topluma fiziksel olarak doğru bir şekilde kanıtlanamayan yanıltıcı iddialar sunduğu için eleştirilmektedir.

Dr. Emoto'nun deneylerini tekrarlayan birçok kişi benzer sonuçları alamamıştır. 2003 yılında bu deneyleri tekrarlayan ve sonuç alamayan James Randi, Dr. Emoto'ya eğer test şartlarında deneyini tekrarlayabilirse 1.000.000 USD teklif etmiştir, fakat Dr. Emoto bu iddiayı kabul edememiştir.

Son olarak 2014 yılında Carry Poppy, Dr. Emoto'nun deneyini tekrarlamış ve başarısız sonuçları yayınlamıştır.[1]

Dr. Emoto'nun çalışmalarının herhangi bir bilimsel değerinin olmadığı, sergiler, kitap yayınları ve benzeri yayınlar ile kişisel çıkar sağlamaya çalıştığı şu ana kadar bilimsel olarak ortaya konulabilecek tek gerçektir. Bu yüzden wikipedia'da herhangi bir kategoriye eklenmemiştir, ta ki bu kısım eklenene dek.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]