Mary Tudor (Fransa kraliçesi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mary Tudor
Fransa Kralı Eşi
Hüküm süresi9 Ekim 1514 - 1 Ocak 1515
Taç giymesi5 Kasım 1514
Doğum19 Mart 1496(1496-03-19)
Richmond Sarayı, Surrey
Ölüm25 Haziran 1533 (37 yaşında)
Westhorpe Hall, Suffolk
Eş(ler)iXII. Louis
Charles Brandon
Çocuk(lar)ıHenry Brandon
Lady Frances Brandon
Lady Eleanor Brandon
HanedanTudor Hanedanı
BabasıVII. Henry
AnnesiElizabeth of York

Mary Tudor (19 Mart 1496 - 25 Haziran 1533), VII. Henry ve Yorklu Elizabeth'in son kızları. 1514'te Fransa Kralı XII. Louis ile evlendi ve Fransa Kraliçesi oldu. Kocası bir yıl sonra ölünce ülkesi İngiltere'ye geri döndü. İngiltere'de Suffolk Dükü Charles Brandon ile evlendi, çiftin üç çocuğu oldu. 1533 yılında 37 yaşında hastalık sonucu öldü. Torunu Leydi Jane Grey'dir.

İlk evliliği ve Fransa Kraliçeliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Mary VII. Henry ve Yorklu Elizabeth'in beşinci çocuklarıydı. Kendisinden küçük kardeşleri çok küçük yaşta ölmüştür. O yüzden Tudor ailesinin en küçük çocuklarıdır. Richmond Sarayı'nda doğdu. Mary Rose olarak da bilinir. Mary Avrupa'nın en güzel prenseslerinden biri olarak kabul görürdü ve Castile Charles'ine Aralık 1507'de evlilik sözü verildi. Yine de bu evlilik asla gerçekleşmedi ve Mary 9 Ekim 1514 yılında 18 yaşında Fransa Kralı 52 yaşındaki XII. Louis ile evlendirildi.Fransa'ya onunla birlikte gelen nedimelerinden biri de Anne Boleyn'dir. Venedikli bir elçi Kraliçe Mary'yi Uzun, ince gri gözlü, uç noktadaki bir solgunluğa sahipti diye tanımlar. Daha önceki iki evliliğine rağmen Kral Louis'in hiç erkek çocuğu yoktu. Bir varis üretmeyi düşündü fakat 1 Mayıs 1515 tarihinde öldü. Onun yerine Kral Francis geçti.

İkinci evliliği ve Suffolk Düşesliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Mary Tudor ve kocası Charles Brandon

Mary Louise ile olan mutsuz evliliğinden sonra İngiltere'ye dönmüş ve 1. Suffolk Dükü Charles Brandon'a aşıktı. Mary'nin ağabeyi VIII. Henry Mary'nin yine çıkar evliliği yapacağının planlarını yapıyordu ve Mary'yi Fransa'dan almak için Brandan'u gönderdi. Ama Mary Charles Brandon ile 3 Mart 1515 tarihinde gizlice evlendiler. Kralın haberi olmadan bir prensesle evlenmesi, Meclisi ve Kralı öfkelendirdi ve Meclis Dükün cezalandırılması gerektiğini uygun gördü. Ama Kardinal Wolsey sayesinde affedildi. Kral kardeşi için 13 Mayıs 1515 tarihinde resmi bir evlenme töreni düzenledi. Mary önceki evliliği dolayısıyla hala Fransa Kraliçesi unvanını taşımaya devam ediyordu. Mary ağabeyi Henry'nin Aragonlu Catherine'den boşanmasını ve Anne Boleyn ile evlenme düşüncesini doğru bulmuyordu. Mary 25 Haziran 1533 tarihinde Westhorpe Salonu, Westhorpe'de öldü. Kocası Charles Brandon, Mary öldükten sonra on dört yaşındaki Catherine Willoughby ile evlendi.

Çocukları[değiştir | kaynağı değiştir]

Popüler külterde Mary Tudor[değiştir | kaynağı değiştir]

  • The Tudors adlı VIII. Henry'nin hayatının anlatıldığı dizide Mary'yi Gabrielle Anwar, kocası Charles Brandon'u ise Henry Cavill canlandırmıştır. Ancak dizide Mary değil Margaret adı kullanılmıştır. Dizide ayrıca Mary/Margaret, Fransa yerine Portekiz Kralı ile evlenmiştir.
  • The Spanish Princess adlı VIII. Henry'nin Aragonlu Catherine ile olan evliliğinin anlatıldığı mini dizide Mary'yi Sai Bennett, kocası Charles Brandon'u ise Jordan Renzo canlandırmıştır.