Mary Anderson (mucit)

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Mary Anderson (d. 1866 Greene County, Alabama - ö. 1954 Monteagle, Tennessee) Amerikalı bir gayrimenkul geliştiricisi, çiftlik sahibi, bağcı ve cam sileceğinin mucitidir. Kasım 1903’te Anderson; cam sileceği olarak adlandırılan, araba içerisinden kontrol edilebilen, otomatik araba cam temizleyicisi aleti için ilk patentini almaya layık görülmüştür.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Mary Anderson 1866’da Amerika Birleşik Devletleri'nin yeniden yapılanma döneminin başladığı Green County, Alabama’da doğmuştur. 1889’da dul annesi ve kız kardeşiyle birlikte Birmingham, Alabama’nın gelişen bir kasabasına taşınmışlardır. 1893 yılı civarlarında, Mary Anderson 1898’e kadar sığır çiftliği işletmeciliği ve bağcılık yaptığı Kaliforniya, Fresno’nun batısına taşınmıştır. Anderson 87 yaşındaki ölümüne kadar Fairmont Apartmanları yönetimini devam ettirdiği Birmingham’da ikamet ediyordu. Öldüğünde Güney Highland Presbyterian Kilisesi’nin en yaşlı üyesiydi. Monteagle, Tennessee’deki yazlık evinde öldü. Cenazesi Güney Highland’da Dr.Frank A.Mathes tarafından yönetilmiştir ve Elmwood Mezarlığı'nda gömülüdür.

Cam sileceğinin icadı[değiştir | kaynağı değiştir]

Sıradan bir cam sileceği kolu ve bıçak ağzı

1903 yılının kış ayında New York’a yapılan bir ziyarette, soğuk bir günde tramvay içerisinde, yağan sulu kar yüzünden ön camı temiz tutmak zor olduğu için, sürücünün aracı açık olan ön cam ile sürdüğünü gözlemledi. Alabama’ya geri döndüğünde arabaların camlarını temiz tutması için el ile çalıştırılabilen bir araç yapması nedeniyle bir tasarımcı tuttu ve bu aracın üretimini yapmak üzere bölgesel bir şirket kurdu. Bunun için başvurdu ve 1903’te cam sileceğinin 17 yıllık patentini aldı. İcadı aracın içerisinde bulunan ve dışarıdaki cam sileceğini kontrol etmeyi sağlayan bir koldan oluşuyordu. Bu kol, yaylı kolun ön cam üzerinde ileri geri hareket etmesini sağlıyordu. Sileceğin üzerindeki bir ağırlık pencere ve silecek arasındaki temastan emin olmak için kullanılıyordu. Benzer bir alet daha önce de yapılmıştı ancak Anderson’ın yaptığı alet ilk kez bir etki yaratan aletti.

1954 model bir Alman otomobilinde cam sileceği

1905’te ünlü bir Kanada şirketi vasıtası ile haklarını satmayı denedi fakat firma "aletin,satabileceğimizi garanti edebileceğimiz kadar ticari değeri olduğunu düşünmüyoruz" diyerek müracaatını geri çevirdiler. 1920’de patentin süresi dolduktan ve otomobil üretim işi katlanarak büyüdükten sonra Anderson’ın basit dizaynı olan cam silecekleri standart bir ekipman haline geldi. 1922’de, bu aleti standart bir ekipman olarak kullanan ilk araba üretim şirketi Cadillac oldu.