Mary, Queen of Scots (film, 1971)

Vikipedi, özgür ansiklopedi

İskoç Kraliçesi Mary, John Hale tarafından yazılan ve Charles Jarrott tarafından yönetilen İskoçya Kraliçesi Mary Stuart'ın hayatından uyarlanan 1971 yapımı biyografik filmdir. Oyuncu kadrosunda baş karakter Mart olarak Vanessa Redgrave yer alır ve Glenda Jackson, I. Elizabeth’i oynamıştır. Jackson daha önce Şubat ve Mart 1971'de gösterime giren ve ilk bölümü Hale tarafından da yazılan BBC televizyon dizisi Elizabeth R'de Elizabeth rolünü oynamıştı.

Senaryo Friedrich Schiller'in (Maria Stuart, 1800) oyunu ve Gaetano Donizetti'nin (Maria Stuarda, 1835) operası gibi, dramatik etkiyi arttırmak için tarihi konularda önemli değişiklikler yaptı. Özellikle iki kraliçe arasında iki hayali yüz yüze karşılaşma (gerçek hayatta hiç karşılaşmamışlardır) buna örnektir. Film, senaryosu, süresi ve tarihsel yanlışlıklar nedeniyle karışık eleştiriler aldı; ancak önde gelen kadın oyuncu performansları, üretim maliyetleri ve müzikleri için övgü aldı. 44. Akademi Ödülleri'ne film, En iyi Kadın Oyuncu (Redgrave için) dahil olmak üzere beş dalda aday gösterildi.

Filmin Birleşik Krallık prömiyeri, 27 Mart 1972'de Ana Kraliçe Elizabeth'in katıldığı Odeon Leicester Meydanı'ndaki yıllık Kraliyet Film Performansı’nda yapıldı.[1]

Mary, Queen of Scots de 44. Akademi Ödülleri’ne beş dalda aday gösterildi: En İyi Kadın Oyuncu (Redgrave), En İyi Sanat Yönetmeni (Terence Marsh, Robert Cartwright, Peter Howitt), En İyi Kostüm Tasarımı (Margaret Furse), En İyi Özgün Dramatik Puanı (John Barry), ve en İyi Ses (Bob Jones, John Aldred).[2][3]

Ayrıca 29. Altın Küre Ödülleri'nde beş dalda aday gösterildi; En iyi Film - Drama, En iyi Sinema Oyuncusu - Drama (Redgrave & Jackson), En iyi Senaryo (John Hale) ve En iyi Orijinal Müzik (John Barry).

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Royal Tap For 'Mary'". Variety. 3 Kasım 1971. s. 27. 
  2. ^ "The 44th Academy Awards (1972) Nominees and Winners". oscars.org. 11 Kasım 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ağustos 2011. 
  3. ^ "NY Times: Mary, Queen of Scots". The New York Times. 2012. 18 Ekim 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Aralık 2008. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]