Martinizm

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Martinizm, 18. yüzyılda Fransasında Louis-Claude de Saint-Martin tarafından başlatılan mistik bir harekettir. Saint-Martin Martines de Pasquales'in ölümünden sonra kendisinin ikinci üstadım dediği Jacob Boehme'nin yazılarını keşfetmiştir. Kurduğu Dostlar Cemiyeti'ne (Intimate Society/Society of Friends) topluluğa bazı önemli kişileri dahil etmiştir.

1803'te Saint Martin'in ölümünden sonra kendisinin öğretileri küçük topluluklar tarafından sürdürülüp yaygınlaştırılmıştır. 1888 yılında topluluğa katılan Augustin Chaboseau ve meşhur okültist Papus tüm Martinistleri bir araya getirmeye karar vermişler ve bu amaçla Ordre Martiniste mistik okulunu kurmuşlardır. Hareket büyük bir başarı göstermiş ve 1891'de Fransız meclisinin 21 üyesi harekete katılmıştır. Papus bu konsülün ilk başkanı ve tarikatın büyük üstadı seçilmiştir. Onun çabaları altında teşkilat genişlemiş ve 1900'lerde pek çok ülkede yüzlerce üye sayısına ulaşmış hatta Rus çarı II. Nikola 1905'te Papus'u davet edip devrimciler karşısında yaşadığı güçlüklerle ilgili kendisinin önerilerini almak istemiştir.

Böhme'nin idealize edilmiş bir portresiTheosophia Revelata (1730).

I. Dünya Savaşında Papus doktor olarak görev yaparken ölmüş, savaştan sonra da kalan üyeleri çeşitli alanlara dağılmışlardır. Karl Wilhelm Naundorff'un Fransız krallığı iddialarını destekleyen bir grup Fransız martinist Ordre Martiniste et Synarchie (OMS) hareketini kurmuştur.

The first World War was disastrous for the Order. Papus died on the battlefield while fulfilling his duties as a doctor and many other leaders of the order died too. After the war, the order was as good as extinct and the surviving members went into different directions. Many French martinists believed Karl Wilhelm Naundorff's claims to the French throne. They joined the Synarchy movement and formed the Ordre Martiniste et Synarchie (OMS).

Martinist felsefe[değiştir | kaynağı değiştir]

Martinist felsefe Martines de Pasqually'nin "Treatise on the reintegration of beings" adlı eseri ve öğrencileri Louis-Claude de Saint Martin ve Jean-Baptiste Willermoz'un yazıları üzerine kurulmuştur. Öğretileri daha çok Hristiyan mistisizmi, Musevi mistisizmi ve Kabalah ağırlıklıdır.

Martinist sistem üç derecelidir. Çömez, İnisiye (veya Mistik) ve S...I... (Supérieur Inconnu). Bir Martinist tarikatı olan R+CMO Theurgy ile ilgili olan bir dördüncü derece daha olduğunu kabul eder.

Bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]