Mariya Nagaya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mariya Nagaya
Alleged portrait of Maria Feodorovna Nagaay.jpg
Tüm Rusya'nın Çariçesi
Hüküm süresi 1581-1584
Doğum y. 1553
Ölüm 1608 veya 20 Ağustos 1612 (54 veya 59 yaşında)
Eş(ler)i IV. İvan
Çocuk(lar)ı Dmitri İvanoviç
Hanedan Rurik Hanedanı
Babası Feodor Nagoy
Dini Doğu Ortodoks

Mariya Feodorovna Nagaya (Rusça: Мария Фёдоровна Нагая) (y. 1553-1608 veya 1612), Rus çaritsa ve Korkunç İvan'ın altıncı (veya sekizinci) eşi.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Mariya, 1581'de IV. İvan ile evlendi ve bir yıl sonra çareviç Dmitri İvanoviç'i doğurdu. 1582'de İngiltere kraliçesi I. Elizabeth, çar İvan'a akrabası Mary Hastings ile evlenmesini ve karısı Maria Nagaya'dan boşanmasını önerdi, ancak bu öneri hiçbir gerçekleşmedi.

1584'te Çar IV. İvan öldü. Ölümünden sonra merhum çarın vasiyetinde Nagaya'ya herhangi bir mülk verildiği belirtilmedi, ancak Ugliç küçük oğluna verilmişti. Maria Nagaya ve oğlu, boyarların vesayeti altında bu araziden elde edilen gelirle yaşamaya başladı.[1] I. Fyodor'un ölümünden sonra Rusya Çarlığı damat Boris Godunov'un hakimiyetine geçti. Yeni çarın Maria'ya yardımları başlarda kesilmedi ancak Ugliç'te yaşamaya devam etmeleri ve Moskova'ya gelmemeleri tescillendi.

1591'de oğlu Dmitri, Ugliç'te epileptik bir nöbet geçirerek öldü. Çar Godunov tarafından oğlunun ölümünü araştırmak için bir komisyon harekete geçti. Ama Maria ve erkek kardeşleri, Dmitri'nin Godunov tarafından siyasi bir cinayet nedeniyle öldürüldüğü söylentisini desteklediler ve Godunov yanlısı boyarların Ugliç'teki evlerine saldırılan isyanda katkıları olduğunu belirttiler. Ancak, Maria ve akrabaları "cezai ihmal" ile suçlandı ve sonuç olarak kardeşleri hapsedildi. Mariya ise Beloozero manastırında rahibe yapıldı.

1604'te, Maria'nın ve IV. İvan'ın oğlu olduğunu iddia eden I. Dmitri, isyan için harekete geçti. Boris Godunov, Maria'yı yanına çağırtarak Dmitri ile bağlantısı olup olmadığını sordu. Ancak Mariya onu tanımadığını belirtti ve manastıra geri gönderildi. 1605'te, I. Dmitri'nin Moskova'ya girmesinin ardından Mariya tekrar getirildi ve I. Dmitri'nin onun oğlu olup olmadığı soruldu. Mariya, I. Dmitri'nin oğlu olduğunu belirtti ve I. Dmitri üzerindeki şüpheler ortadan kalkmış oldu. Tüm aile üyeleri serbest bırakıldı ve el konulan mal ve mülkler iade edildi.

1606'da Vasili Şuyski, I. Dmitri'nin sahtekar olduğunu kanıtlama umuduyla 1591'de ölen Dmitri'nin mezarına giderek cesedi çıkarmak istedi.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Özel
  • Зимин А. А. В канун грозных потрясений: Предпосылки первой Крестьянской войны в России. М., 1986
Dipnot
Rusya kraliyeti
Boş
Başka isim ile kullanılan makam
Maria Dolgorukaya
Tüm Rusya'nın Çariçesi
1581-1584
Boş
Sonraki tarafından düzenlenen makam
Irina Godunova