İçeriğe atla

Mariotto Albertinelli

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mariotto Albertinelli
Mariotto Albertinelli. Giorgio Vasari (1568) "Le Vite" kitabindan.
Genel bilgiler
Doğum adıMariotto di Bigio di Bindo Albertinelli
Doğum13 Ekim 1474(1474-10-13)
Floransa, İtalya
Ölüm5 Kasim 1515
Floransa, İtalya
Uyrukİtalyan
AlanıResim
Sanat eğitimiCosimo Rosselli atölyesi
Katıldığı akımlarYuksek Rönesans, Floransa Ekolu
EtkilendikleriFra Bartolomeo, Perugino, Raffaello Santi
EtkiledikleriPontormo, Franciabigio, Giuliano Bugiardini
Ünlü yapıtlarıMeryem'in Elizabeth'i Ziyareti (Visitation)

Mariotto Albertinelli (d. 13 Ekim 1474, Floransa - ö. 5 Kasim 1515, Floransa). Asil adi Mariotto di Bigio di Bindo Albertinelli. İtalyan Yuksek Rönesans üslubunda Floransa ekolunde bulunan ressam .

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Mariotto Albertinelli Floransa 'da doğdu. 12 yaşında iken Cosimo Rosselli (1439 – 1507)'nin atölyesine çırak olarak girdi. Burada Rosselli’nin diğer çıraklarından olan Fra Bartolomeo (1472 – 1517) ile yakın arkadaşlık yapmaya başladı. Yüksek Rönesans üslubunu yaratan ünlü ustalarından Cosimo Rosselli'nin Roma'ya gitmesinden sonra Fra Bartolomeo ile birlikte Floransa'da bir atölye açtılar. Bu atiölyede yüksek rönesans üslubunun ilkelerini Floransa'da 10 yıl daha yaşatan ressam Fra Bartolomeo ile birlikte çalıştı. Öğrencilikleri bir arada geçen Bartolomeo ve Albertinelli, daha sonra birçok ortak yapıt verdiler. Bu dönemde ressam biblografyalarını yazan Giorgio Vasarı ünlü "La Vita" adlı biyografi eserinde bu iki ressamın üsluplarının o kadar birbirine benzediklerini ve bu nedenle hangi eseri kimin hazırladığının ayırt edilemiyeceğini bildirmektedir.

Floransa'da koyu Hristiyanların başlattığı ve başlarında keşiş dinsel reformcu Girolamo Savonarola (1452 – 1498)'nun bulunduğu olaylardan sonra Bartalomeo 1500'de Dominikan tarikatına keşiş oldu ve onun için isminin başına "Fra" lakabı konulmaktadır. Bu dönemde Fra Bartalomeo tövbekar olarak resim yapmayı bıraktı. Mariotto Albertinelli de keşiş olmaya karar vermişti. Ama bu sırada tamamlamamış oldukları (günümüzde Fra Bartalomeo'ya atıf edilen) "Son Yargı" eserini tamamlamayı başardı ve bu eser çok ilgi çekti. Bunun üzerine Mariotto Albertinelli ressamlık kariyerini tek başına devam ettirmeye karar verdi.

Albertinelli bu tek başına çalışma döneminde başyapıtı sayılan "Meryem'in Elizabeth'i Ziyareti" adlı tabloyu 1509'de bu dönemde hazırlamıştır. Bu dönemde Raffaello Santi'den çok etkilenmiştir ve bu ünlü ressam ise Perugino (1446 – 1524)'nun öğrencisi olduğu için Peregino'nun geliştirdiği boşluk hacmi ve prespektif kavramları Albertinelli'de de görülmektedir. Albertinelli ayrıca Hans Memlig (1430 – 1494) gibi Hollandalı ressamların peyzaj resimlerini geliştirmelerinden ve Leonardo Da Vinci'nin "Sfumato" tekniği adını verdiği figürlerde zırh çizgilerinin olmayıp figür sınırlarının boya ve fırça darbeleri ile kaybolmaları tekniğinden de etkilenmiştir.

Fakat Albertinelli tek başına çalışmaktan bıktığı için ressamlığı bir kenara bırakıp Floransa'da Porta San Gallao ve Ponte Vecchio'da "Dragon (Ejderha)" adlı bir bar ve han açmıştır. Ressamlığı bırakıp bu barcılık ve hancılık hayatına kendini vermiştir. Fakat çok geçmeden bu hayattan da bıkmaya başlamış ve sonunda bu bar ve hanını kapatıp tekrar ressamlığa geri dönmüştür. .[1]

Hazırlamış olduğu birçok eseri Uffizi Galerisi, Floransa'dadır.

Bartolomeo'ya benzeyen üslubunun en önemli yanı yalın bir ağırbaşlılık ve anıtsallıktır. Soylu, gülümseyen figürlerinde, sıcak kompozisyonlarında ve güçlü ışık-gölge karşıtlıklarında ise özellikle Leonardo da Vinci'nin etkisi görülür.

Tanınmış İtalyan rönesans ressamlarından olan Jacopo da Pontörmo (1494 – 1557), Franciabigio ve Giuliano Bugiardını (1475 – 1577) onun atölyesinde yetsimişlerdir.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]