Marie Antoinette (film, 2006)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Marie Antoinette
YönetmenSofia Coppola
YapımcıFrancis Ford Coppola
SenaristSofia Coppola (senaryo)
Antonia Fraser (kitap)
OyuncularKirsten Dunst
Jason Schwartzman
Judy Davis
Rip Torn
Rose Byrne
Asia Argento
Marianne Faithfull
Molly Shannon
Steve Coogan, Clementine Poidatz
MüzikAir
Jean-Philippe Rameau
Görüntü yönetmeniLance Acord
KurguSarah Flack
DağıtıcıColumbia Pictures
CinsiSinema filmi
TürüDram, Biyografi
RenkRenkli
Yapım yılı2006, ABD
Çıkış tarih(ler)i24 Mayıs 2006
Süre123 dakika
Dilİngilizce
Bütçe$40.000.000
Hasılat$60.917.189

Marie Antoinette, 2006 yılı yapımı, en iyi kostüm dalında Akademi ödülüne (Oscar) uzanmış olan film.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Film Avusturya arşidüşeslerinden Marie Antoinette'nin Fransa ile bir açıdan ittifak kurma amacı ile, tahtın varisi XVI. Louis ile evlenmek üzere yola çıkması ile başlar. Avusturya-Fransa sınırındaki bir bölgede karşılaşan çift ve görevliler yapılan ufak bir törenin ardından Versailles Sarayı'na doğru yola çıkarlar.

Henüz çocuk denebilecek yaşda olan Marie Antoinette burada Fransız aristokrasisi ve davranışları ile bir bakıma şaşkınlığa uğrar. Sabahları olan giyinme olayındaki kalabalık, bir tören havasında geçen yemek seansları, saray halkının davranışları onu etkiler. Bu arada kayınpederi kral XV. Louis'in metresi Madame du Barry ile de karşılaşır. Soylu olmayan ve saraya sonradan giren bu kadın saray eşrafınca da pek sevilmemektedir. Marie'de ona karşı mesafeli durur. Tahtın varisinin değişmemesi için bir an önce çocuk sahibi olma gereği Marie Antoinette'ye sık sık annesi Marie Theresa tarafından hatırlatılmakta hatta zorlanmaktadır. Ancak XVI. Louis ona her nedense hiç el sürmemektedir. Bu çevrede onun erkeklere ilgisi olduğu şeklinde de dedikodulara yol açmaktadır. Sarayın cafcaflı hayatına alışan Marie Antoinette bir baloda İsveç kontu ile tanışır. Ancak görüşmeleri bu noktada mümkün olmaz.

Çocuk konusunda zorlamalar bir süre sonra neticesini verir ve bir kız çocuk dünyaya getirir. Bu dönemde kendini kızına ve eşinin hediye ettiği çiftlik hayatına veren Marie sarayın çılgın yaşamından uzaklaşır. Bu arada XV. Louis ölmüş ve XVI. Louis tahta geçmiştir. Madame du Barry'de saraydan uzaklaştırılmıştır. Artık kraliçe Marie Antoinette'dir. Fransa'nın ekonomik zorluklarına karşın ülke Amerika'ya yardım gönderir. Zira bu konuda İngiltere ile bir çekişme halindedirler. Ancak iyice bozulan ekonomi nedeni ile Marie sarayın mücevher tüketimini azaltma yönünde ufak kararlar alır. Bu dönemde halkın dilinde dolaşan "ekmek bulamazlarsa pasta yesinler" sözünün ise bir dedikodudan ibaret olduğunu, kendisinin böyle bir şey söylemediğini ifade eder.

Amerikalı askerler için düzenlenen bir baloda yeniden İsveç kontu ile karşılaşan Marie Antoinette onunla bir gönül ilişkisine girer lakin kontun Amerika'ya dönmesi ile bu son bulur.

Marie Antoinette'nin bir de erkek çocuk dünyaya getirmesi sonrası ülkede huzursuzluk artmıştır. Yazlık sarayda iken Bastille kalesi basılır ve halk isyanı başlar. Öfkeli kalabalıkla karşılaşan kraliçe daha sonra arabaya binerler ve Versailles sarayından ayrılırken film nihayete erer.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]