Marie-Pierre Kœnig

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
General Kœnig (elinde asa tutan), Omar Bradley, Dwight D. Eisenhower ve Arthur Tedder ile beraber, Paris, 1944.

Marie-Pierre Kœnig (d. 10 Ekim 1898, Caen-ö. 2 Eylül 1970, Neuilly-sur-Seine, Fransa), General Charles de Gaulle'ün II. Dünya Savaşı sırasında kurduğu Özgür Fransız Kuvvetleri'nin önde gelen komutanları arasında yer alan Fransız subay.

Gönüllü olarak katıldığı I. Dünya Savaşı sırasında cephede görev aldı. Savaştan sonra Saint-Maixent'da okudu ve Yabancılar Lejyonu'na katıldı. Ardından Kuzey Afrika'da, II. Dünya Savaşı'nın başlamasından sonra da Norveç ve Fransa'da çarpıştı. Haziran 1940'ta Britanya'ya giderek de Gaulle önderliğindeki Özgür Fransız Kuvvetleri'ne katıldı. Hareket içinde hızla yükseldi ve 1940'ta Gabon'un ele geçirilmesinde, 1942'de de Kuzey Afrika'daki Bir-Hakeim'in Almanlara karşı savunulmasında önemli rol oynadı. Bir-Hakeim'de gösterdiği direnişle İngiliz kuvvetlerinin Mısır'a doğru çekilmesini sağladı. Ardından genelkurmay başkanı yardımcısı oldu ve General Dwight D. Eisenhower'ın karargahında Fransız temsilcisi olarak görev yaptı. Haziran 1944'te işgal altındaki Fransa'daki Almanlara karşı gerilla mücadelesi yürüten Fransız İç Güçleri'nin komutanlığına atandı. Savaşın sonunda Almanya'daki Fransız işgal bölgesinin komutanlığına getirildi (1945-49).

1949'da Kuzey Afrika genel müfettişi, 1950'de ise Yüksek Savaş Konsey başkan yardımcısı yapıldı. Kısa bir süre sonra emekliye ayrıldı ve de Gaulle önderliğindeki Fransız Halkının Birliği (Rassemblement du Peuple Français, RPF) adlı partinin adayı olarak katıldığı seçimleri kazanarak Ulusal Meclis'e seçildi. 1954 ve 1955'te, Pierre Mendès France ve Edgar Faure hükümetlerinde kısa süreyle iki kez savunma bakanlığı yaptı.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]