Margarita Cedeño de Fernández

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Margarita Cedeño de Fernández
Her Excellency Ms. Margarita Cedeño de Fernández, Vice-President of the Dominican Republic (8957848699).jpg
Doğum Margarita María Cedeño Lizardo
1 Mayıs 1965 (1965-05-01) (56 yaşında)
Santo Domingo, Dominik Cumhuriyeti
Meslek Siyasetçi, Avukat
Evlilik Leonel Fernández (e. 2003)
Çocuk(lar) 3

Margarita Cedeño de Fernández (d. 1 Mayıs 1965, Santo Domingo), Dominik Cumhuriyeti eski cumhurbaşkanı yardımcısı ve eski First Lady. Margarita Cedeño de Fernández eski Cumhurbaşkanı Leonel Fernández'in karısıdır. First Lady iken, o ve personeli toplumda önemli bir unsur olarak, genellikle çocuklar, gençler, yalnız anneler ve aile, sağlık ve eğitim programları oluşturarak, kocasının yönetiminde sosyal politikalarını koordine etti.

Margarita Cedeño de Fernández 1996-2000 yılları sırasında, Devletin Alt sekreteri olarak aday Cumhurbaşkanı'nın hukuki danışman olarak yardımcısı oldu. Dominik Cumhuriyeti Yabancı Yatırım Teşvik Bürosu Hukuki ve Yatırım Ortamının Yönetimi reklam danışman ve yönetmeni görevini yaptı.

Santo Domingo ve Pontificia Universidad Católica Madre y Maestra Ekonomi Mevzuatında bir Masters Özerk Üniversitesi Hukuk alanında doktora sahiptir. Georgetown ve Amerika Birleşik Devletleri'nde Harvard Üniversitesi'nde ve İsviçre'de Cenevre Üniversitesi'nde kurs ve seminerlere katıldı.

16 Ekim 2009 tarihinde, Margarita Cedeño de Fernández, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü İyi Niyet Elçisi seçildi.

Dominik Kurtuluş Partisi Merkez Komitesi (Comité Merkez) toplantısında, 10 Nisan 2011 tarihinde, 2012 başkanlık seçimlerinde önceden adaylığı tescil edilmiştir. Sonraki başkan, Danilo Medine 20 Mayıs 2012 tarihinde Başkan Yardımcısı seçildi. Milagros Ortiz Bosch, 2000-2004 yıllarında eski Başkanı Hipolito Mejia ile seçildikten sonra, Başkan Yardımcısı olarak görev yapan ikinci kadın olmuştur.

Siyasi görevi
Önce gelen
Rafael Alburquerque
Dominik Cumhuriyeti Başkan Yardımcısı
2012–2020
Sonra gelen
Raquel Peña Rodríguez