Mercani Camii

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Marcani Camii sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Mercani Camii
Temel bilgiler
Yer Flag of Russia.svg Kazan, Tataristan (Rusya)
İnanç İslam
Mimari
Tamamlanma tarihi 1766-1770
Özellikler

Mercani Camii, Rusya'nın Kazan şehrinde bir camidir. Eskiden ilk katedral cami idi. 1766-1770 yıllarında Rus çariçesi II. Katerina tarafından şehrin nüfusuna bir armağan olarak yapıldı. Rus İmparatorluğu'daki müslümanlara yapılan zulmden pek çok sene sonra Kazan'da inşa edilen ilk cami idi. Tataristan'da en eski cami olup, kapalı Sovyet döneminde gözden kaçan Kazan'daki tek camii idi.

Cami geleneksel Tatar ortaçağ mimari bileşimi ile taşraya ait barok stilinde inşa edildi. Mimarının Vasiliy Kaftırev olduğuna inanılır. Cami Qaban gölü kıyısında Kazan'ın eski tatar mahallesinde yer alır. Marcani Camii, iki katlı olup iki salonu vardır. İçerisi Petersburg Barok stilinde dizayn edildi. 1861 yılında İ.G.Yunısov ek yapı ve merdivenleri ilave etti. 1863 yılında se mihrap uzatmasını ve yeni camların ilavesini yaptı. Bu dönemde cami onun ailesinden sonra Yunısov'un camisi olarak adlandırıldı. 1885 yılında tüccar Z. Ğosmanov minarenin yenilenmesini yaptırdı. 1887 yılında ise tüccarlardan W. Ğizzätullin ve M. Wälişin minareye balkon terasını ilave ettiler.

1850 yılından beri burada imam olarak görev yapmış olan Tatar bilim adamı Şehabeddin Mercani'den sonra caminin şimdiki halihazır ismi onun adıyla anılır.

Referans[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Tatar Märcani mäçete.Tatar Encyclopedia.(2002).Kazan:Tatarstan Republic Academy of Sciences Institution of the Tatar Encyclopaedia.