Maputo Irmağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Maputo Nehri (Portekizce:Rio Maputo), ayrıca Büyük Usutu Nehri, Lusutfu Nehri ya da Suthu Nehri olarak da bilinen, Güney Afrika, Esvatini ve Mozambik'ten geçen bir nehirdir. "Suthu" ismi Swaziler tarafından saldırı alıp yerinden edilen, nehrin kaynağının yakınında yaşamış olan Basotho toplumu ile ilgilidir. Bu ayrıca nehrin çamurlu suyunun bir tasviri olan 'koyu kahverengi' manasına da gelir.

Nehir, Güney Afrika'nın Mpumalanga bölgesinin Amsterdam kentine yakın bir yerde doğar ve Lubumbo Dağları ile kesişen doğu doğrultusundaki Esvatini'ye doğru akar. 13 km'lik geçit, Esvatini ve Güney Afrika arasındaki sınırı şekillendirir. 20 km'lik bir uzantı boyunca da Güney Afrika (Kwa Zulu-Natal bölgesi) ve Mozambik arasındaki sınırı şekillendirir. Bu noktada, Ndumo Game Rezervi'nde en büyük kolu olan Pongola Nehri'ni içine alır. Daha sonra Mozambik kıyı ovasında kıvrılarak gider ve güneydeki Maputo Koyu'na dökülür.

Orada Büyük Usutu veya Lusutfu olarak adlandırılan nehir, Esvatini içinde, Bhunya, Loyengo, Siphofaneni ve Big Bend kasabalarından geçer. Big Bend kasabası, nehrin beklenmedik şekilde kıvrıldığı nehir akış yerinin yakınında yer alır. Esvatini'nin en büyük nehri olan Büyük Usutu, Esvatini'nin en alçak noktasına (deniz seviyesinden 21 metre üstte) sahiplik eder ve 'beyaz su raftingi' ismiyle bilinir. Kenarlarındaki büyük vadiler ve ormanlar nedeniyle hiçbir büyük şehrin onun etrafında oluşması mümkün değildir. Yine de bazı golf kurslarına, otellere ve doğa koruma alanlarına sahiptir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]