Manzai

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Manzai sanatçıları Yeni Yıl Kutlaması'nda; tsukkomi önde, boke arkasında. 19. yüzyıl Japon tablosu

Manzai (漫才) geleneksel Japon kültüründen gelen bir stand-up komedi türüdür.[1]

Japonya'nın Kansai bölgesinden çıktığı söylenir. Genellikle iki kişilik gruplar halinde yapılır. İkilinin kurduğu komik diyalogların absürdlüğü, kelime oyunları gibi şeylerle insanları güldürür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Manzai'nin kökeninin Heian Dönemi'nde Yeni yıl kutlamalarında yapılan şarkılı dans gösterisi olduğu söylenir. Bu gösterilerde iki kişilik gruplar ev ev gezerek, ev sahiplerinin yeni yılını kutlar, daha sonra da biri davul çalarken diğeri dans ederdi.

İki manzai sanatçısı, Yeni Yıl kutlamalarında; c. 1825

Edo Dönemi'nde her bölgenin kendine has Manzai çeşitleri ortaya çıkmıştır. Bu Manzailer sadece şarkı ve dans ile değil, iki performanscı arasındaki konuşmaları ve gizemli hikâyeleri de içermeye başlar. Fakat İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra devam etmesi zorlaşır.

Osaka'nın Manzai'sine Meiji Dönemi'nden itibaren Boke ve Tsukkomi karakter rolleri eklenmiştir.

Daha sonra değişimine devam ederek iki kişinin arasındaki diyaloglar, komik hikâyeler müzik eşliğinde anlatılmaya başlanmıştır ve bugünkü halini almıştır. Taishō Dönemi'nin sonlarına doğru, Manzai'de birçok ünlünün ajansı olan Yoshimoto'nun şovmenlerinden Yokoyama Entatsu・Hanabishi Achako ikilisi Manzai'nin sadece konuşma içeren türü olan Shabekuri Manzai (しゃべくり漫才) yi yaratmıştır ve bu tür çok popüler olmuştur.

Manzai sahnede yapılan bir performans olarak devam etmesine rağmen radyo ve televizyonlarda da performanslar yapılıyor.

Kelime Kökeni[değiştir | kaynağı değiştir]

manzainin kanjisi dönemler boyunca farklı farklı şekillerde kullanılmıştır.Orijinal olarak (萬歳, on bin yıl or banzai, "uzun yaşam" anlamına gelir) , 万 karakterini kullanılır. Osaka manzainın gelişi ile sondaki karakter, daha basit olan ve "yetenek" anlamına gelen 才 ile değiştirilmiştir.

Performans Stili[değiştir | kaynağı değiştir]

Manzai genellikle iki kişilik gruplarla yapılır, üç veya daha fazla insanların da olduğu gurplar da vardır. Arka fonda müzikle yapılan türleri de vardır, performanscıların enstrüman çaldığı türleri de vardır. Geleneksel olarak erkekler takım elbise ile sahneye çıkardı. Bu takım elbiseler de genellikle göze çarpan renklerde olurdu. Fakat 1980 yıllarındaki Manzai patlamasından sonra gelenekler yıkıldı ve günlük kıyafetlerle de sahneye çıkılmaya başlandı. Bazı gruplar performanslarının içeriğine göre değişik kıyafetlerle de sahneye çıkabilir.

Boke ve Tsukkomi[değiştir | kaynağı değiştir]

İki şovmenden biri Boke rolünü diğeri tsukkomi rolünü alır. Boke rolündeki şovmen komik ve ilginç şeyler söyler. Mesela çok bariz hatalarla, yanlış anlaşılmalarla insanları güldürür, şakalar yapar.

Diğer şovmen ise Boke'nin bu hatalarını yüzüne vurur ve bunu yaparken de seyircileri güldürmek için zamanlamayı ayarlar. Boke'nin kafasına hafif aletlerle ya da elinin tersiyle vurur. Bu role de Tsukkomi adı verilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Nussbaum, Louis-Frédéric. (2005). "Manzai" 21 Nisan 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Japon Ansiklopedisi, s. 608.