Manuel Uribe

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Manuel Uribe (d. 11 Haziran 1965, Monterrey, Nuevo Leon, Meksika - ö. 26 Mayıs 2014), dünya tarihinin aldığı kilolarla en ağır ikinci adamı kabul edilen kişidir. Yaklaşık 597 kg (1.316 lb.) ağırlık ile Dünyanın en kilolu insanları listesinde Jon Brower Minnoch 'un ardından zirveye ulaşan ve yürüyemeyen, yatağına bağımlı olarak yaşayan Uribe dünya çapında tanındıktan sonra çeşitli uzmanların desteğiyle günümüzde 369 kilo civarına kadar düşmüştür. 2009'da öldüğü söylenmiştir ama yalandır. 4 senede 169 kilo daha vererek 200 kiloya düşmüştür.

Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşarken neredeyse hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olan Uribe, iş yerine araba ile gidiyor ve çalıştığı süre boyunca devamlı oturuyordu. Sürekli pizza ve hamburger yeme alışkanlığından bir türlü vazgeçemeyen Uribe 2001 yılında 597 kiloya kadar ulaşmıştır. Bu süre içerisinde tamamen yürüme özelliklerini kaybetmiş ve yatağa bağımlı hale gelmiştir. Evde birlikte yaşadığı annesinin desteği ile çeşitli uzmanlardan yardım isteyen Uribe kısa süre içerisinde dünyaca tanınan biri olmuş ve bu sayede dünyanın çeşitli bölgelerinden Meksika'ya Manuel Uribe'yi tedavi için uzmanlar gelmişlerdir.

İlk başlarda Manuel Uribe'yi inceleyen cerrahlar sadece diyetle kilo kaybının sağlanamayacağı yönünde görüş belirtmişler ancak ameliyatında riskli ve ölümle sonuçlanacak bir süreç olduğunu söylemişlerdir.

Hayatının bu döneminde kritik bir karar vermek zorunda olan Manuel Uribe ameliyat yerine diyet tedavisini tercih etmiştir.

Manuel Uribe Diyetisyenlerin kendisi için hazırladığı Zone diyeti ile yeniden hayata dönmüş ve bu arada yaklaşık 1 yıldır birlikte olduğu kız arkadaşı ile 2008 yılında evlenmiştir.

48 yaşında, 26 Mayıs 2014'te saat 10.30'da ölmüştür.

Özel hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

3,3 kilo olarak dünyaya gelen Manuel Uribe 9 yaşından itibaren sürekli hamburger ve cips yeme alışkanlığı nedeniyle kilo almaya başlamıştır. 19 yaşında 121 kiloya ulaşan Uribe, daha sonra başlayan iş hayatının hareketsiz bir tarzda olması ve devamlı olarak tutkunu olduğu pizzalarla beslenmesi sonucu artarak devam eden bir obezite sorunu ile karşı karşıya kalmıştır. Dönem dönem denediği egzersiz ya da diyetlere rağmen özellikle yediklerine engel olma konusunda kendini kontrol edememesi sonucu 2001 yılında dünya üzerinde bir insanın ulaşabildiği ikinci en yüksek ağırlık olan 597 kilo değerine kadar ulaşmıştır.

Manuel Uribe 2001 yılında ulaştığı kilo değeri ile dünya üzerinde yaşayan en kilolu insan unvanına sahip olmuştur.

Cerrahi operasyon önerisi[değiştir | kaynağı değiştir]

2001 yılında ulaştığı kilo değeri ile artık ölümle burun buruna kalan Manuel Urube için cerrahlar ameliyat yapmanın şart olduğunu savunmuşlar ancak Uribe bu operasyonun hayati bir risk taşıması nedeniyle diyet tedavisinde karar kılmıştır.

Sadece Manuel'in bacağında oluşan 83 kiloluk bir likid tabakası ameliyatla alınmış ve en azından hastanın acı içinde yaşaması engellenmiştir.

Manul Uribe'nin hayata bakış açısı[değiştir | kaynağı değiştir]

Manuel Uribe 2001 yılında yaşadığı aşırı kilo sorunu ile ilgili Discovery Channel'e yaptığı açıklama da 'Artık hiçbir şey umurumda değildi. Kendimi sanki koca bir et yığınının içine hapsolunmuş gibi hissediyordum. Rüyalarımda sürekli bu hapisten çıktığımı görüyordum. Yaşama dair bir beklentim yoktu. Biran önce ölmeyi istiyordum. Tek dayanağım annemdi eğer o olmasaydı çoktan ölmüştüm. Bazen Tanrıya isyan ediyordum. Düştüğüm bu duruma onun sebep olduğuna inanıyordum' demiştir.

Annesinin görüşleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Manul Uribe'nin annesi yaşananlarla ilgili Discovery Channel'a şu açıklamaları yapmıştır:

"İlk zamanlar kiloları bize çok normal görünüyordu. Ama git gide daha da büyüdü. İlk önce yürümez hale geldi ve ardında yatalak oldu. Üzüntüsünden kendisini daha çok yemeye veriyor kimse ile konuşmak istemiyordu. Bilirsiniz evlatlarınıza çocukken "hayır" derseniz o hayırdır ama büyüdükleri zaman "hayır" dan anlamazlar. Manuel de öyleydi. Az yemek verdiğim zaman 'kilo alıyorsam bu benim sorunum, seni ilgilendirmez' diye kızardı bana."

Yaşadığı zorluklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Manuel Uribe yatalak duruma geldikten sonra hayatını oldukça geniş etrafı tutunmak için tek sıra demirlerle çevrili bir yatakta yaşamaya başlamıştır. Yatağından en az 7 kişi olmadan hareket ettirilemiyor, yemeğini burada yiyor yine bir kişinin yardımı olmak şartıyla burada yıkanıyordu. Özellikle hareket etme konusunda yaşadığı zorluklar nedeniyle vücudunun değişik bölgelerinde su toplama ve yaralanma sorunları yaşıyordu.

Hayata bağlanışı[değiştir | kaynağı değiştir]

Daha sonra yaşadığı sorunun tüm dünyada duyulması ve yeryüzünün her tarafından insanların onu ziyaret edip ona destek vermeleri Manuel için tam anlamıyla bir yaşam umudu olmuştur.

Diyet[değiştir | kaynağı değiştir]

Oldukça hareketsiz bir iş ve ev yaşamı sonrası 597 kiloya kadat ulaşan Manuel Uribe için uygulanan Zone diyeti günlük 2000 kalori harcamaktadır. Yatakta altı öğün olarak alınan bu diyet yumurta-beyaz omlet, taze salatalar, tavuk fajitas, balık filetosu'ndan oluşmaktadır. Dr. Barry Sears ilk başlarda bu diyet ile Manuel'in en azından hareket edebilme özelliklerini yeniden kazandığını ardından bacaklarında oluşan şişliklerin yavaş yavaş indiğini ve yakın zamanda tekrar yürümeye başlayacağını belirtmiştir.

Manuel Uribe'nin kilo kayıtları[değiştir | kaynağı değiştir]

 • 1965: Doğum 3,3 kg
 • 1984: Yaş 19: Kilo: 121,5 kg
 • 1988: Yaş 23: Kilo: 127 kg
 • 1990: Yaş 25: Kilo: 184 kg
 • 1995: Yaş 30: Kilo: 248 kg
 • 1996: Yaş 31: Kilo: 160 kg
 • 1999: Yaş 34: Kilo: 502 kg (Bu değere sadece 3 yılda ulaşmıştır.)
 • 2000: Yaş 35: Kilo: 552 kg
 • 2001: Yaş 36: Kilo: 597 kg (Yürüme özellikleri tamamen yitirdi ve yatağına bağımlı halde yaşamaya başladı.)
 • 2007: Yaş 42: Kilo: 381 kg (Uygulanan zone diyeti sonrası bu değere düştü).
 • 2008: Yaş 43: Kilo: 369 kg (Bu dönemde 12 kilo vermiştir.)
 • 2012: Yaş 47: Kilo: 200 kg (Bu 4 senelik süre içinde 169 kilo vermiştir.)
 • 2012: Yaş 47: Kilo: 197 kg
 • 2014: Yaş 49: Kilo: 390 kg

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]