Manuel Deodoro da Fonseca

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Deodoro da Fonseca
Brezilya Devlet Başkanı
Görev süresi
26 Şubat 1891 (15 Kasım 1889'dan itibaren Geçici Hükümet'in Başkanı) - 23 Kasım 1891
Yerine geldiği II. Pedro (Brezilya İmparatoru)
Yerine gelen Floriano Peixoto
Kişisel bilgiler
Doğum 5 Ağustos 1827(1827-08-05)
Alagoas, Brezilya
Ölüm 23 Ağustos 1892 (65 yaşında)
Barra Mansa, Rio de Janeiro, Brezilya
Partisi Bağımsız
Evlilik(ler) Mariana da Fonseca
Mesleği Asker
İmzası
Askerî hizmeti
Bağlılığı  Brezilya İmparatorluğu
 Brezilya
Branşı Coat of arms of the Brazilian Army.svg Brezilya Ordusu
Hizmet yılları 1843-1892
Rütbesi Mareşal
Çatışma/savaşları Paraguay Savaşı

Manuel Deodoro da Fonseca (d. 5 Ağustos 1827, Alagoas, Brezilya - ö. 23 Ağustos 1892, Rio de Janeiro, Brezilya), Brezilyalı general ve devlet adamı; İmparator II. Pedro'yu deviren darbenin önderi ve Brezilya Cumhuriyeti'nin ilk başkanı.

Bir subayın oğlu olan Fonseca, askerlik eğitimi gördü. Paraguay Savaşı'ndaki (1864-70) hizmetleriyle binbaşılığa yükseldi. Siyasal açıdan muhafazakar, kişisel olarak da imparatora bağlı bir askerdi. Bununla birlikte, hükümetin baskıcı tutumuna karşı çıkmanın ve askerlerin siyasal görüşlerini açıklama hakkını savunmanın görevi olduğuna inanıyordu. Rio Grande do Sul valisiyken, subaylara siyasal haklarının verilmesi doğrultusunda bir bildiriyi imzaladı. Bunun üzerine Dom Pedro tarafından asi ilan edilince 15 Kasım 1889'daki ayaklanmaya önderlik etti.

Ayaklanma sonucu İmparator II. Pedro tahttan uzaklaştırıldı. Şubat 1891'e değin geçici hükümet başkanlığını üstlendi; bu tarihte, büyük ölçüde generallerin denetimindeki bir organ olan kurucu meclis tarafından başkan seçildi. Ama hem keyfi kararlar alan, hem de etkisiz bir devlet yöneticisiydi. Devlet yöneticiliğinde başarılı olmadığının farkında olduğu için sürtüşmelerden olabildiğince kaçındı. Ordunun muhalif tarafının siyasi bir baskı kurduğunu hissetti. Aynı anda ordunun siyasi baskısı ile birlikte eski imparatorun kızı olan Kontes Isabelin ona halkı kışkırtmaya çalışıtğını anladığı zaman ülkenin bir iç savaşa sürüklendiğini sezdi. 23 Kasım 1891 tarihinde istifasını meclise sundu ve yerini Floriano Peixoto’ya bıraktı.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Siyasi görevi
Önce gelen:
II. Pedro
(Brezilya İmparatoru)
Brezilya Devlet Başkanı
1889-1891
Sonra gelen:
Floriano Peixoto