Mantıksal analiz

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Mantıksal analiz, veri veya istatistiğin sistematik hesaplamalı analizidir. Verilerdeki anlamlı kalıpların keşfi, yorumlanması ve iletişimi için kullanılır. Ayrıca, etkili karar vermeye yönelik veri modellerinin uygulanmasını da gerektirir. Kayıtlı bilgilerle zengin alanlarda değerli olabilir.[1] Analitik, performansı ölçmek için istatistik, bilgisayar programlama ve yöneylem araştırmasının eşzamanlı uygulanmasına dayanır.[2]

Kuruluşlar, iş performansını tanımlamak, tahmin etmek ve iyileştirmek için iş verilerine analiz uygulayabilir.[3] Özellikle, analitikteki alanlar arasında tahmine dayalı analitik, normatif analitik, kurumsal karar yönetimi, açıklayıcı analitik, bilişsel analitik, büyük veri analitiği, perakende analitiği, tedarik zinciri analitiği, SKU optimizasyonu, pazarlama optimizasyonu, pazarlama karması modelleme, web analitiği, çağrı analitiği, konuşma analitiği, satış gücü boyutlandırma ve optimizasyonu, fiyat ve promosyon modellemesi, tahmin bilimi, grafik analitiği, risk analizi, görsel analiz, bulut analizi ve dolandırıcılık analizleri yaygındır.[4][5]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Sami, Mohamed (30 Temmuz 2017). "The Evolution of Analytics | The 5 Types of Analytics". Mohamed Sami (İngilizce). Erişim tarihi: 3 Kasım 2021. 
  2. ^ "5 Types of Data Analytics And Their Prominence". Soulpage IT Solutions (İngilizce). 18 Eylül 2020. Erişim tarihi: 3 Kasım 2021. 
  3. ^ "Types of Analytics: Descriptive, Predictive, Prescriptive Analytics". ProjectPro (İngilizce). Erişim tarihi: 3 Kasım 2021. 
  4. ^ "4 Types of Data Analytics to Improve Decision-Making". www.scnsoft.com (İngilizce). Erişim tarihi: 3 Kasım 2021. 
  5. ^ "Enhanced Productivity with Einstein Search: Working Smarter and Faster -" (İngilizce). Erişim tarihi: 3 Kasım 2021.