İçeriğe atla

Mantıksız Adam (film, 2015)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mantıksız Adam (film, 2015)
Irrational Man
YönetmenWoody Allen
Yapımcı
YazarWoody Allen
Oyuncular
Görüntü yönetmeniDarius Khondji
KurguAlisa Lepselter
DağıtıcıSony Pictures Classics
Çıkış tarih(ler)i16 Mayıs 2015 (2015-05-16) (Cannes)
17 Temmuz 2015 (2015-07-17) (ABD)
Süre95 dakika[1]
ÜlkeABD
Dilİngilizce
Bütçe$11 milyon[2]
Hasılat$27.4 milyon[3]

Mantıksız Adam 2015 yapımı bir Amerikan gizem Woody Allen tarafından yazılıp yönetilen ve başrollerinde Joaquin Phoenix, Emma Stone, Parker Posey ve Jamie Blackley'in oynadığı Komedi-drama filmi.[4] Film 17 Temmuz 2015'te Sony Pictures Classics tarafından sınırlı gösterim ile gösterime girdi, daha sonra daha da genişledi.

Olay Örgüsü[değiştir | kaynağı değiştir]

Felsefe profesörü Abe Lucas, Rhode Island'daki Braylin Koleji'nin fakültesine katılır. Bir varoluşsal kriz yaşamaktadır, depresyondadır, hayatında hiçbir anlam görmemektedir ve aşırı derecede içmektedir. Buna rağmen iki kadının dikkatini çeker: kimya profesörü Rita Richards ve öğrencilerinden biri olan Jill Pollard.

Jill'in Roy'la ciddi bir ilişkisi vardır ve ailesiyle birlikte yaşamaktadır. Rita kocasıyla yaşamaktadır ama evliliğinden memnun değildir. Abe Rita ile yatmayı seçer ama Jill ile platonik bir ilişki sürdürmeye özen gösterir. Rita ile ilk cinsel ilişkisinde ereksiyon olamayınca depresyonu daha da belirginleşir.

Bir lokantada öğle yemeği yerken Abe ve Jill yan masadaki bir konuşmaya kulak misafiri olurlar; bir kadın, aile mahkemesindeki etik olmayan bir yargıç yüzünden çocuklarının velayetini kaybedeceğini söylemektedir. Abe bu adaletsizlikten rahatsız olur ve yargıcı öldürerek kadına gizlice yardım etmeye karar verir. Abe, yargıcı tanımadığı için yakalanma ihtimalinin düşük olduğunu düşünmektedir.

Hayatta yeni bir amaç bulan Abe'in depresyonu geçer. Daha mutlu olur ve Rita ile seks yapabilir. Alışkanlıklarını öğrenmek için bir süre yargıcı takip eder. Yargıç haftalık koşusundan sonra her zaman bir meyve suyu alır ve serinlemek için bir banka oturur. Abe onu öldürmenin en iyi yolunun zehirlemek olduğuna karar verir. Rita'dan üniversitenin kimya laboratuvarının anahtarını çalar ve siyanür temin eder. Yargıcın durduğu yerden bir meyve suyu alır, zehri meyve suyu bardağına koyar, aynı banka oturur ve yargıcın dikkati dağılmışken meyve sularını değiştirir.

Yargıç siyanür zehirlenmesinden ölür. Abe kendini yeniden doğmuş gibi hisseder ve sonunda dünyayı kötü bir adamdan kurtararak değerli bir şey yaptığını söyler. Onun ve Jill'in arkadaşlığı bir aşka dönüşür. Roy bu ilişkiyi öğrenir ve ondan ayrılır.

Abe'in dikkatli planlarına rağmen, dost olan Jill ve Rita, kayıp anahtar ve Abe'in kimya laboratuvarındaki varlığı gibi ipuçlarını bir araya getirdikten sonra Abe'in cinayete karıştığından şüphelenmeye başlarlar. Rita, Abe suçlu olsa bile kocasını terk edip Abe ile yaşamak istediğine karar verir.

Jill, Abe'in evine bir pencereden girer ve suçlayıcı notlar bulur. Onunla yüzleştiğinde Abe suçunu kabul eder. Aşklarını bitirmeye karar verir. Jill, masum bir adam suçlandığında Abe'ye polise teslim olması için baskı yapar ve onu ihbar edeceği konusunda uyarır.

Son zamanlarda hayata değer vermeye başlayan Abe, Jill'i asansör boşluğuna iterek öldürmeye çalışır, ancak ayağı takılır ve boşluktan aşağı düşerek ölür. Bir süre sonra Roy ile barışan Jill denize bakar ve Abe ile yaşadıklarını düşünür.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "IRRATIONAL MAN (12A)". British Board of Film Classification. 10 Ağustos 2015. 24 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ağustos 2015. 
  2. ^ "Indies earn 2.0B for Year after Slow Summer" (PDF). January 12, 2017 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: October 5, 2016. 
  3. ^ "Irrational Man (2015)". Box Office Mojo. 25 Ekim 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Kasım 2019. 
  4. ^ "Mantıksız Adam". imdb.com. 16 Temmuz 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Şubat 2024. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]