Manosphere

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Manosphere (İngilizce man (erkek) ve sphere (küre) kelimelerinin neolojzmi) birbiriyle bağlantısı olan bloglar, websiteleri ve forumların birleşiminden oluşan ağdır.

Manosphere'deki yazılar genel olarak erkeklerin ve maskülenite sorunlarına odaklanır. Erkek hakları, baba hakları, MGTOW hareketi, kişisel gelişim, antifeminizm ve pick-up sanatı en sık rastlanan konulardır. [1]

İçerik[değiştir | kaynağı değiştir]

Manosphere'in kendine özgü bir jargonu vardır. Manosphere siteleri sıklıkla kırmızı hap ve mavi hap anolojisini kullanır ve Manosphere ideolojisini benimsemek "kırmızı hapı almak"la, reddetmek "mavi hapı almak" ile eşleştirilir. Alfa ve beta erkek terimleri de sıklıkla kullanılır. Manosphere ideolojisini benimsemeyenlere feminazi, beyaz şovalye, SJW gibi lakaplarla anılırlar.

Reddit manosphere destekçilerinin toplanmasına yardımcı olan bir sitedir. The Red Pill subreddit'i şu an 230,000'den fazla üyeyi geçmiştir.

İdeoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Manosphere'in temel ideolojisi feminizmin erkek ve kadın doğasını hiçe sayarak modern toplumda büyük yıkımlar yaptığı ve erkeklerin aşırı dominant ve maskülen cinsiyet rollerini benimsemesi gerektiğini söylemektedir.

Siteler[değiştir | kaynağı değiştir]

Return of Kings[değiştir | kaynağı değiştir]

Roosh V takma adıyla bilinen Daryush Valizadeh tarafından kurulan Return of Kings tartışma yaratan pek çok yazı yayınlamıştır. Kadınların oy haklarının ellerinden alınması, şişman kadınların toplum içerisinde aşağılanması ve erkeklerin kadın patron yanında çalışmaması gerektiği gibi görüşler bazı çevrelerce tepki görmüştür. Transseksüelleri ve eşcinselleri aşağılayan, bulimnia hastalığı ile alay eden yazılar da tepki çekmiştir.

Sitenin kurucusu Roosh V tartışmalı bir figür olarak medyada yer almıştır. Amerikan kadınları eleştirdiği videosu; kadınların eğitimi hakkındaki düşünceleri ve 2015 yılında yayınladığı Tecavüz Nasıl Önlenir isimli makalesi ile tepki çekmiştir. Roosh V makalesindeki "özel hanelerde gerçekleşen tecavüzün yasal olması gerektiği" yönündeki ifadesini gelen tepkilerden sonra taşlama olarak tanımlamıştır. [2] [3] [4]

Chateau Heartiste[değiştir | kaynağı değiştir]

James C. Weidmann'a ait olan Chateau Heartiste isimli blog eski bir Manosphere sitesidir. Blog kadınları etkilemek isteyen erkeklere narsist ve psikopatların özelliklerini taklit etmelerini önermektedir. Sitenin kurucusu Chateau Heartiste lakaplı pick-up sanatçısı 4 kişiyi öldüren George Sodini'yi tanıdığını söylemiştir.

PUAHate[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu site pick-up sanatçılarının önerdiği tekniklerin işe yaramadığını düşünenler tarafından kurulmuştur. Elliot Rodger bu sitenin kullanıcılarındandır. Elliott Rodger'ın gerçekleştirdiği katliamdan sonra PUAHate kapanmıştır. Sitenin eski kullanıcıları SlutHate isimli siteyi kurmuştur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]