Maloti-Drakensberg Milli Parkı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Maloti-Drakensberg Park*
UNESCO Dünya Mirası

Maloti-Drakensberg Park-113961.jpg
Ülke  Güney Afrika
 Lesotho
Tür Karma
Kriter i, iii, vii, x
Referans 985
Bölge** Afrika
Tescil bilgisi
Tescil 2000  (24. Oturum)
* Dünya Mirası resmî listesi.
** UNESCO resmî sınıflandırması.

Maloti-Drakensberg Milli Parkı 11 Haziran 2001'de Lesotho Krallığı'ndaki Sehlabathebe Milli Parkı ile Güney Afrika'nın KwaZulu-Natal kentindeki uKhahlamba Drakensberg Park'ı birbirine bağlayarak kurulmuştur. En yüksek zirve olan Thaba Ntlenyana 3.482 metre yüksekliğindedir.

Birleştirilmiş park, Golden Gate Tepeleri Milli Parkı, QwaQwa Milli Parkı ve Sterkfontein Barajı Doğa Rezervi, (Serbest Devlet); uKhahlamba Drakensberg Park ve Royal Natal Kraliyet Parkı, (KwaZulu-Natal) ve Sehlabathebe Milli Parkı'nı, (Lesotho) kapsamaktadır.

Park, Drakensberg Dağları'nın alt bölgelerinde bulunmaktadır ve benzersiz dağ ve dağ altı ekosistemlerini barındırmaktadır. Bu ekosistemler, benzersiz habitatlar ve yüksek düzeyde endemizm ile küresel anlamda önemli bir bitki ve hayvan biyoçeşitliliğine sahiptir. Park ayrıca, Buşman (San) halkı tarafından boyanmış binlerce resimle dünyadaki en büyük kaya boyama sanatı galerisine ev sahipliği yapmaktadır.

Sınır aşan koruma alanı, Lesotho'da 5170 km² (%64), KwaZulu-Natal'da 2943 km² (%36) olmak üzere yaklaşık 8113 km²'lik bir alanı kaplayan bir Barış parkı olarak görülmektedir.

Bölge, 2000 yılında UNESCO tarafından bir Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]