Malkoçoğlu Cem Sultan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Malkoçoğlu Cem Sultan
Filmin afişi
Yönetmen Remzi Jöntürk
Yapımcı Naci Duru
Senarist Remzi Jöntürk
Hikâye (eser) Ayhan Başoğlu
Oyuncular Cüneyt Arkın
Gülnaz Huri
Feri Cansel
Cihangir Gaffari
Suzan Avcı
Behçet Nacar
Özdemir Han
Ayton Sert
Aytekin Akkaya
Adnan Mersinli
Görüntü yönetmeni Ali Uğur
Stüdyo Duru Film
Cinsi Sinema filmi
Türü Macera, Savaş, Tarih
Renk Renkli, 35 mm
Yapım yılı 1969
Çıkış tarih(ler)i 1970
Süre 82 dakika
Ülke  Türkiye
 İran
Dil Türkçe
Farsça
Önceki film Malkoçoğlu Akıncılar Geliyor
Devam filmi Malkoçoğlu Ölüm Fedaileri

Malkoçoğlu Cem Sultan, senarist ve yönetmenliğini Remzi Jöntürk'ün üstlendiği 1969 yapımı Türk filmi.[1]

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Polat (Cüneyt Arkın) annesinin (Zühre) yanıbaşında köy işleriyle uğraşan və kendini öksüz bir çobanın oğlu sanan cesur bir gençtir. Ama işler sanıldığından daha farklı. Polat Zührenin (Suzan Avcı) eskilerde akıncı olmuş Ali'den (Cüneyt Arkın) olma oğludur ve onu uğraşların birinde kaybedip ölü sanmış, oğluna ise babasının çoban olduğunu anlatmıştır ki, oğlu da onu akıncılığa merak sarıp yalnız başına bırakmasın.

Melek (Pouri Banayi) isimli kıza çocukluğundan aşık olan Polat çoban olması yüzünden Melek'in babası tarafından men edilir, kızını Sarı Cafer'e evermek ister ama Cafer Polat'ın annesine hakaret etmiştir ve bu yüzden Polat onu öldürür.

Babası gibi çoban doğup da çoban ölmek istemeyen Polat akıncı olmaya kararlanır və akıncı destesine katılmak için yola çıkar. Bu da annesini üzer. Lakin karşılaştığı akıncı birliğinin başında oğlu və eşi tarafından ölü bilinen lakin Omerronun (Özdemir Han) pranga və ezaplarından kurtulmuş ve şimdi Malkoçoğlu olarak bilinen eski Ali duruyor. Malkoçoğlu annesi için adam öldürdüğünden Polat'a kefil olur, akıncı yapar ve Cem Sultan (Cihangir Gaffari) ona yardım için koşduğunda onun yolboyu muhafızasını Polat'a emanet eder. Ancak Hancı Igor bu haberi Gaddar Homolka'ya (Behçet Nacar) iletib köşeyi dönmek (karşılığında para alacağı umuduyla) istese de Homolka onu ölümle mükafatlandırar. Şehzadeni ele geçirmek arzusuyla yola tuzak kurar.Tuzakta Malkaçoğlunun da yardıma yetmesi Cem Sultanın elden çıkmasına mani olamaz.Homolka da Şehzadeni Omerroya satıp para elde eder. Omerronun da isteği onu Venediklilere satıp büyük ganimet elde ede bilmek aslında.

Bundan mutlu olan Homolka şenlik için "bana şarap ve kadın lazım" diyerek Polatın köyünü basar, Meleyi ve annesini kaçırır.Bundan haber alan Polat yolunu Malkoçoğlundan ayırıp sevdiklerini kaçıranların peşine düşer ama ikisi de aslında Homolkanın peşinde ve yeniden bir araya geliyorlar. Malkoçoğlu Homolkanı öldürüyor, sonra hep birlikte Omerronun yuvasına gittiklerinde tuzağa bir daha da yakalanmalarına rağmen Polatın köpeği onların yardımına yetip, ölüm tehlikesi olan Malkoçoğlunu da kurtarıyor. Sonda Omerro da Malkoçoğlu tarafından öldürüldüğünde filmin mutlu sonu yetişiyor.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 3 Mart 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Şubat 2020. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 29 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Şubat 2020. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 11 Nisan 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Haziran 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]